Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe firmy nie muszą się obawiać kryzysu w 2012 roku?

Jacek Klein
Małe firmy nie spodziewają się, aby w przyszłym roku gospodarka miała się zdecydowanie gorzej. Tak pozytywna ocena przyszłorocznych warunków prowadzenia biznesu wynika z badania przeprowadzonego przez Tax Care i Idea Bank.

Tylko 5 proc. przebadanych firm spodziewa się w przyszłym roku spadku przychodów. Tym samym 95 proc. przewiduje co najmniej utrzymanie obrotów na tegorocznym poziomie. Aż 60 proc. twierdzi, że rok 2012 będzie pod tym względem lepszy niż rok bieżący.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów odkupiło bony skarbowe za ponad 2,485 mld zł

- Małe firmy cechuje spojrzenie doraźne, a nie strategiczne. Mówiąc kolokwialnie, dopóki są klienci, a biznes się kręci, nie ma powodu, by myśleć o potencjalnych zagrożeniach - komentuje Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. - Drobni przedsiębiorcy nie planują swoich działań z dużym wyprzedzeniem jak korporacje. A to powoduje, że są mniej podatni zarówno na złe, jak i na dobre prognozy makroekonomiczne - dodaje.

Nieco mniej optymistycznie niż sytuację swoich firm oceniają mali przedsiębiorcy perspektywy dla całej gospodarki. Wyniki i tak jednak napawają optymizmem. 48 proc. przebadanych przez Tax Care i Idea Bank firm oczekuje, że tempo rozwoju polskiej gospodarki będzie podobne do tegorocznego. Co trzecia spodziewa się wzrostu gospodarczego, ale wolniejszego niż w tym roku, a co piąta przewiduje, że gospodarkę kraju czeka w przyszłym roku recesja, czyli realny spadek PKB.

- Przedsiębiorcy są świadomi zagrożeń, ale jednocześnie wiedzą, że ich firma nie musi być dotknięta ogólnym pogorszeniem koniunktury. Nie jest to spojrzenie życzeniowe, ale po prostu doświadczenie. Małe firmy bardzo często prowadzą działalność związaną z zaspokajaniem podstawowych potrzeb. Taki profil ogranicza podatność na wahania koniunktury w skali makro - podkreśla prezes Idea Banku.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu

Poza tym małe firmy często są bardziej elastyczne i sprawniej reagują na sygnały z otoczenia.
Co ważne, dla utrzymania tempa wzrostu PKB i rynku pracy małe firmy chcą inwestować. Takie plany zdradziło dwie trzecie badanych przez Tax Care i Idea Bank. Zakupy dotyczyć będą głównie środków transportu, sprzętu i maszyn do produkcji. Przy tym zaledwie 8 proc. małych firm zapowiedziało, że może zmniejszyć zatrudnienie. Zdecydowana większość firm zatrudniających pracowników nie zamierza ciąć kosztów pracy przez zwolnienia.

Inwestować, także w nowe rozwiązania, chcą średnie przedsiębiorstwa. Ponad połowa, dokładnie 55,6 proc. firm sektora MSP, zamierza w przyszłym roku wprowadzić innowacyjne rozwiązania - wynika z badania przygotowanego przez PKPP Lewiatan i przeprowadzonego przez CBOS. Kluczem do zwiększenia innowacyjności, poza popytem, jest uproszczenie dostępu do finansowania takich inwestycji. Niebywale ważna jest także presja rynkowa - ze strony innych, bardziej innowacyjnych firm.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki