Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w muzeum we Wdzydzach. Uczestnicy poznali fascynującą historię Kaszub. Dawne obrzędy i wierzenia na Kaszubach ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Podczas majówki w muzeum we Wdzydzach atrakcji nie brakowało zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.
Podczas majówki w muzeum we Wdzydzach atrakcji nie brakowało zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Edyta Łosińska-Okoniewska
Dlaczego dawniej na drzwiach kaszubskich domów malowano krzyż i po co mieszkańcy obchodzili wieś z Môjikiem? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas Majówki w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Majówka we Wdzydzach

Słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom Majówki w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, które pozwalały lepiej poznać dawne Kaszuby, ich fascynującą historię, wierzenia i obrzędy. Tych ostatnich jest całkiem sporo i to one zwykle najbardziej rozpalają wyobraźnię.

Wystarczy dodać, że dawniej wierzono, iż to właśnie na początku maja złe moce stają się szczególnie silne. To czas aktywności czarownic i demonów. Na Łysych Górach odbywają się sabaty. Co trzeba zrobić, aby je odstraszyć od domostw? Otóż Kaszubi na drzwiach kreślili wizerunek krzyża i przybijali do nich ciernie. Obchodzili także wieś z Môjikiem, czyli wiecznie zielonym drzewem, udekorowanym podobiznami patronów i kolorowymi wstążkami. Triumfalnie obnoszone po wsi staje się symbolem odradzającego się życia, zwycięstwa wiosny nad zimą, dobra nad złem, światła nad ciemnością.

Obchody 232. rocznicy Konstytucji 3 maja na Kaszubach

Te i wiele innych fascynujących historii można było poznać podczas majówki w muzeum. Widowisko obrzędowe MÔJIK przygotował Teater Zymk. Natomiast Aleksandra Fijałkowska, doktorantka archeologii na Uniwersytecie Gdańskim, autorka bloga Archeo opowieści prowadziła warsztaty z tworzenia słowiańskich lalek intencyjnych - motanek, a także mówiła o kobiecych bóstwach i demonach w wierzeniach Słowian i Bałtów.

Najmłodszych z pewnością zafascynował pokaz pracy lokomobili parowej przy tartaku ze Staniszewa, a także opowieści babci Iwonki o kaszubskich zwyczajach i obrzędach w chałupie ze Skorzewa. W muzeum była okazja, aby nauczyć się wyplatania koszy z korzenia sosny, malowania na szkle czy wyrobu kwiatów z papieru i tkania szmaciaka. Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego zgromadził artystów i rzemieślników z różnych regionów Pomorza i nie tylko.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki