Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Loop. H&M przekształca niechciane ubrania w nowe. Maszynę do recyklingu odzieży mogą zobaczyć klienci

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Maszyna umożliwiająca przetwarzanie starych ubrań w nowe. Można ją zobaczyć w jednym ze sklepów Drottninggatan w Sztokholmie
Maszyna umożliwiająca przetwarzanie starych ubrań w nowe. Można ją zobaczyć w jednym ze sklepów Drottninggatan w Sztokholmie H&M
Sieć H&M oferuje klientom możliwość przekształcenia niechcianej odzieży w nowe ulubione ubrania. Jest to już możliwe dzięki nowemu systemowi recyklingu odzieży „Looop”. Maszynę wielkości kontenera umożliwiającą to, może zobaczyć od 12 października każdy. Gdzie? W jednym ze sklepów Drottninggatan w Sztokholmie (w Szwecji).

Po raz pierwszy taki system recyklingu odzieży został zaprezentowany w sklepie przez sprzedawcę mody. Klienci mogą obejrzeć maszynę wielkości kontenera, która przetwarza stare tkaniny w coś nowego.

"Jest to część większego planu - naszą ambicją jest osiągnięcie pełnego obiegu i pozytywnego klimatu. Pracujemy nad wieloma ekscytującymi projektami, aby osiągnąć ten cel" - tłumaczyła niedawno sieć.

- Musimy wprowadzać innowacje w zakresie materiałów i procesów, jednocześnie inspirując klientów do jak najdłuższego użytkowania ich odzieży - tłumaczyło dalej H&M.

Może to Cię również zainteresuje...

H&M rozdrabnia stare ubrania i przędzie nowe

Looop wykorzystuje technikę, która polega na rozkładaniu i składaniu starych ubrań w nowe. Odzież jest czyszczona, rozdrabniana na włókna i przędzona w nową przędzę, która jest następnie dziana w nowe ubrania.

Jeśli tylko się chce, można ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Oto przykłady, jak możemy mniej szkodzić naszej planecie.Unikaj foliówek!- Podczas gdy na statystycznego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka średnio przypada 490 foliówek, Fin czy Duńczyk zużyje ich w ciągu roku tylko 4. Jesteśmy w niechlubnej czołówce. Torba foliowa jest produkowana w ciągu 1 sekundy, używana jest średnio przez 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat. Proces ich rozkładu jest tak długi, że do tej pory nie rozłożyła się jeszcze żadna z wyprodukowanych dotychczas foliówek - wyjaśnia Ewa Chodkiewicz, ekspertka WWF Polska.Choć pojawiły się dopiero w roku 1965, dosłownie opanowały świat i dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia bez nich. Zanim pojawiła się w powszechnym użytku, do organizacji zakupów służyły siatki, torby płócienne, kosze, plecaki, torby papierowe czy gazety, a małe zakupy kupowało się „do ręki”.Plastikowa torba stała się również częstym i stałym elementem krajobrazu. Zakopuje się w piasku na plaży, zakotwicza się lub pływa w morzach i oceanach, potrafi fruwać i zagnieżdżać się na drzewach. Wywiewane z pobliskich składowisk, spływające rzekami, popychane przez wiatr – przemierzają cały świat. Wiele zwierząt myli kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółwie morskie połykają je jako „meduzy”, ale już nie są w stanie ich przetrawić i giną. Torby niszczą budowle hydrotechniczne.Warto poruszyć także kwestię czy torby biodegradowalne są eko?Torby foliowe są płatne. A dodatkowo torba materiałowa wygląda bardziej estetycznie – warto zabrać ją na zakupy.

Jak żyć ekologicznie i zdrowo - radzą eksperci WWF Polska [galeria]

Jak zaznaczała sieć, podczas procesu należy dodać niektóre surowce pierwotne pozyskiwane w sposób zrównoważony, jednak starają się, aby ich udział był jak najmniejszy. System nie wykorzystuje wody ani chemikaliów, dzięki czemu ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż przy produkcji odzieży od podstaw.

Dochód z opłaty przeznaczą na dalsze badania

Przypomnijmy, w 2013 r. H&M zostało pierwszym sprzedawcą odzieży z globalnym programem zbiórki odzieży. System recyklingu odzieży Looop to kolejny krok.

Ile coś takiego kosztuje klienta? Za 100 koron szwedzkich członkowie tego klubu lojalnościowego mogą użyć Looop, aby zmienić swój stary strój w nowy. Dla osób niebędących członkami opłata wynosi 150 koron szwedzkich. Cały dochód przeznaczony jest na projekty związane z badaniami materiałów.

"Do 2030 roku dążymy do tego, aby wszystkie nasze materiały były poddawane recyklingowi lub pozyskiwane w bardziej zrównoważony sposób, co w 2019 roku wyniosło 57 proc." - zapowiada sieć.

Looop jest tworzony przez fundację non-profit H&M Foundation wraz z partnerem badawczym HKRITA (The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel) oraz firmą zajmującą się przędzalnią przędzy z Hongkongu - Novetex Textiles.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Loop. H&M przekształca niechciane ubrania w nowe. Maszynę do recyklingu odzieży mogą zobaczyć klienci - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki