Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista muzyki z całego świata. Gdańska Siesta zapowiada swoich artystów

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Anna Maria Jopek i Tito Paris w Gdańsku, w 2022 r.
Anna Maria Jopek i Tito Paris w Gdańsku, w 2022 r. Mat. prasowe
Piękny polski głos, pieśni oceanu z Wysp Zielonego Przylądka, a także akcent związany z jedną z największych gwiazd światowego futbolu. Do tego dowód na to, że pewna portugalska świętość nie jest aż taka święta… Taki będzie tegoroczny Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat. A to jeszcze nie wszystko.

Anna Maria Jopek, jedna z największych gwiazd światowej muzyki, wróci do Gdańska, na Festiwal Muzyki Szczęśliwej, z wyjątkowym koncertem. Artystka sprzedała od razu cały swój festiwalowy koncert zaplanowany w klubowej przestrzeni Starego Maneżu. By ci z fanów, którzy nie mieli szansy dostać się na ten koncert, kupili bilety, potrzebny był jeszcze jeden ruch.

Pierwszy wyprzedany

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? 2024 zaczyna się w tym roku 19 września. Organizatorzy nie ogłosili jeszcze wszystkich tegorocznych gwiazd, a już zainteresowanie koncertami festiwalowymi przekracza wszelkie, frekwencyjne oczekiwania. Anna Maria Jopek, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki, współpracująca z Patem Metheny czy Stingiem, w sposób bardziej niż udany łącząca polski folk z jazzem, popem, world music, ledwie ogłosiwszy swój udział w Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? 2024, na pniu wypełniła swymi fanami cały Stary Maneż! Tym samym organizatorzy w porozumieniu z Artystką ustalili, że koncert Sobremesa odbędzie się nie raz, a dwukrotnie tego samego dnia i zainteresowani, którym nie udało się dostać biletów na koncert o 17.00, będą mieli szansę obejrzeć występ Anny Marii Jopek o 20.00.

Nie jest ona pierwszą artystką, która wyprzedała na tym festiwalu swój koncert do cna i zgodziła się na organizację dodatkowego występu. Historycznie po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce na trzecim Siesta Festival przy okazji wizyty Jehro. Tegoroczna gwiazda - Lura też już raz, podczas poprzedniej wizyty na festiwalu występowała dwa razy, podobnie tak Lucibela, Elida Almeyda…

- To już troszkę stało się normą, ale ewidentnie świadczy, że publiczność pragnie takiej muzyki, takich emocji - mówi Maciej Farski, współorganizator imprezy.

Przypomnijmy, Sobremesa (port. deser) to tytuł płyty Anny Marii Jopek z 2011 roku. Artystka zaprosiła do nagrań kilku zagranicznych wykonawców, znanych wielbicielom gdańskiej Siesty. To choćby Yami, Tito Paris czy nieodżałowana Sara Tavares, której przedwczesną śmierć melomani opłakiwali w ubiegłym roku. Jak można się spodziewać, koncert Sobremesa będzie nawiązywał nastrojem do płyty sprzed ponad dekady.

Wrzesień nieco później

Zaznaczmy, rzeczywiście w tym roku Gdańsk Siesta Czujesz Klimat? Będzie odbywał się nieco później niż czasie trzech poprzednich odsłon, nie mówiąc już o terminach kwietniowych festiwali sprzed pandemii. Wieczorem w czwartek, 19 września, odbędzie się pierwsza z kameralnych Nocy Fado, za których brzmienie i nastrój będzie odpowiadać Maria Emilia.Dzień później, w piątek 20 września w Starym Maneżu dwa koncerty zagra Anna Maria Jopek.

Z kolei w sobotę 21 września na scenie Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, na dwóch koncertach zagości znakomita Lura. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 22 września, najpierw w Filharmonii na Ołowiance wystąpi Alfredo Rodriguez a następnie w Klubie Parlament Siestę zakończy Etienne Mbappe.

Maria Emilia wystąpi w czasie trzech Nocy Fado - w czwartek, piątek i sobotę. Podobnie jak w przypadku Anny Marii Jopek, niektóre z koncertów Marii Emilii czy Lury zostały już wyprzedane. - Tyle różnorodnej, kolorowej muzyki z różnych stron świata w Gdańsku, a przecież to nie wszystkie jeszcze ogłoszone atrakcje tegorocznej edycji festiwalu muzyki szczęśliwej… - podkreśla Maciej Farski.

Same znakomitości

Nazwisko Etienne'a Mbappe może kojarzyć dość wyraźnie kibicom sportowym, wielbicielom futbolu. I to jest trafne spostrzeżenie. - Genialny kameruński basista, kompozytor, wokalista, prywatnie kuzyn jednego z najdroższych i najlepszych piłkarzy świata, który (istnieje taka możliwość) odwiedzi Gdańsk w roli flecisty Etienne’a - mówi Maciej Farski.

Tak, tak - mowa o Kylianie Mbappe, snajperze paryskiego klubu piłkarskiego PSG i reprezentacji Francji. Byłaby to nie lada sensacja, łącząca światowy futbol ze… światową muzyką.

Wśród ogłoszonych już gwiazd Gdańsk Siesta Festival jest Alfredo Rodriguez. Będzie on odpowiadał za wyjątkowe brzmienie rodem z Kuby. - Alfredo Rodriguez to współpracownik m.in. Quincy’ego Jonesa, Richarda Bony, kontynuator wielkich kubańskich pianistów od czasów Lecuony, Peruchina, Bebo i jego syna Chucho Valdezów, po Gonzalo Rubalcabę - wskazuje Maciej Farski.

Sobota, tradycyjnie już na Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? To brzmienia luzofońskie - specyficzny dość gatunek powstały z miksu portugalskiej tradycji z afrykańską żywiołowością oraz słynną nostalgią, oddaną znakomicie przez balladę „Sodade”. Gwiazdą soboty będzie Lura.

- Lura uznawana jest za najważniejszą artystkę Wysp Zielonego Przylądka i kontynuatorkę wielkiej Cesarii Evory. W Gdańsku, podobnie jak Anna Maria Jopek, również wystąpi dwa razy jednego dnia, uszczęśliwiając publiczność Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, otwierając nasze słowiańskie serca na pieśni oceanu, tęsknoty, miłości, oczekiwania i spełnienia, na rytmy i dźwięki z pozoru dalekie, a skłaniające niejednego twardziela do wzruszeń, tańca, zabawy - mówi współorganizator gdańskiej Siesty.

Dowodem na to, że nawet największa ortodoksja blednie przy znakomitej muzyce jest „przypadek” Marii Emilii, która występować będzie w czasie Nocy Fado - nieodłącznej części gdańskiej Siesty. Według utartego schematu, wręcz świętości swego rodzaju, „Prawdziwe Fado” mogą wykonywać tylko artyści z Lizbony, a właściwie dwóch dzielnic nadmorskich tego miasta. Ja mówi Maciej Farski: „fado to przecież swego rodzaju wyróżnik Portugalii, to taki, powiedzmy kujawiak nie występujący gdzie indziej”.

Tymczasem...
- Gwiazdą Nocy Fado będzie nie Portugalka z Lizbony, a Brazylijka - Maria Emilia - mówi Maciej Farski. - Zazwyczaj hermetyczne środowisko lizbońskiego fado przyjęło tę dziewczynę z otwartymi rękoma, śpiewała z samym Mario Pacheco, wielokrotnie występowała z nim w sławnym Clube de Fado, a od wydania rewelacyjnej płyty Casa de Fado całe środowisko Fado uznało Marię Emilię za jeden z najciekawszych młodych głosów współczesnej sceny. I tę dziewczynę będziemy gościć w Gdańsku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki