Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista leków refundowanych od 1.07.2019. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych. Są zmiany! Jakie?

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Lista leków refundowanych od 1.07.2019. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych. Są zmiany! Jakie?
Lista leków refundowanych od 1.07.2019. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych. Są zmiany! Jakie? 123RF
Lista leków refundowanych od 1 lipca (1.07.2019). Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od poniedziałku! Są zmiany, m.in. enzymatyczna terapia zastępcza dla osób z chorobą Fabry'ego nie została uwzględniona na liście leków objętych refundacją od 1 lipca 2019.

Lista leków refundowanych od 1.07.2019

Mimo wcześniejszych obietnic na liście leków refundacyjnych, obowiązującej od 1 lipca br., nie znalazła się enzymatyczna terapia zastępcza stosowana w leczeniu bardzo rzadkiej choroby Fabry'ego. Pacjenci i ich rodziny zrzeszeni w Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego czują się oszukani.

Choroba Fabry'ego to wyjątkowo rzadka choroba genetyczna genetyczna. Powoduje ją wada genu odpowiedzialnego za produkcję enzymu alfa-galaktozydazy, który rozkłada niektóre z lipidów organizmu. W efekcie lipidy odkładają się w tkankach i naczyniach krwionośnych uszkadzając m.in. serce, mózg, nerki. Leczenie polega na uzupełnianiu brakującego enzymu.

Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, u chorego dochodzi do niewydolności nerek (co w konsekwencji skutkuje koniecznością rozpoczęcia dializ i przeszczepów nerek), poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, niedomykalność zastawek, przerost lewej komory serca czy do postępujących uszkodzeń układu nerwowego, w tym wielokrotnych udarów mózgu.

Nie pomogły apele środowiska medycznego do ministra zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego, a także pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, które rekomendowała wpisanie enzymatycznej terapii zastępczej na listę leków refundowanych. Nie przyniosło również efektów obniżenie ceny leku przez producenta.

Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w liście otwartym do Ministra Zdrowia napisał, że brak dostępności leczenia dla tej grupy chorych to niezrozumiałe zaniedbanie polskiego systemu opieki medycznej. Choroba Fabry’ego należy do chorób rzadkich, ale co z całą mocą należy podkreślić dających się leczyć. Z niezrozumiałych powodów to leczenie w Polsce jest nierefundowane. Nasza kultura, kultura europejska zakłada egalitaryzm, czyli wspomaganie osób, którym z różnych powodów, także zdrowotnych w życiu się nie poszczęściło. I częstość tego problemu nie może decydować czy się nim zajmiemy, czy też nie.

O zdrowiu piszemy także tutaj: STRONA ZDROWIA

- Z punktu widzenia ekonomii jest to irracjonalna decyzja – uważa Anna Moskal, prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego. - Ministerstwo Zdrowia wolało pozostać przy dotychczasowej wyższej cenie leku na chorobę Gauchera niż skorzystać z proponowanych przez producenta oszczędności i przeznaczyć je na program lekowy dla pacjentów z chorobą Fabry’ego. Gdzie w tym sens?

Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym leczenie choroby Fabry'ego nie jest refundowane.

Zobacz na stronie MZ: Nowa lista leków refundowanych obowiązująca od 1.07.2019

WIDEO: Co zrobić jeśli GIF wycofuje leki z obrotu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki