Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja sądów rejonowych na Pomorzu: Mieszkańcy Koczały nie chcą jeździć do sądu w Słupsku

Beata Gliwka
Gmina Koczała chce podlegać pod sąd w Człuchowie. Do tej pory, choć jest częścią powiatu człuchowskiego, była we właściwościach sądu w Miastku. Ze względu na jego bliskość. Tymczasem, zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia, sąd w Miastku ma być zniesiony, a Koczała, podobnie jak inne gminy, podlegać ma pod sąd w Słupsku. Tyle że do Słupska koczalanie mają dwa razy dalej niż do stolicy własnego powiatu.

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy w Koczale podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia poparcia dla objęcia gminy Koczała obszarem właściwości Sądu Rejonowego w Człuchowie.

- Rozmawialiśmy już z człuchowskim starostą, poinformowaliśmy też o naszej decyzji sąd w Miastku - mówi Eugeniusz Dmytryszyn, wójt Koczały.

Dla gminy byłby to powrót do sytuacji sprzed lat.
- W przypadku miejscowości na krańcach powiatu zawsze jest problem, bo wszędzie mają daleko - mówi Danuta Jastrzębska, rzecznik Sądu Okręgowego w Słupsku. - Koczała podlegała już kiedyś pod sąd w Człuchowie, przed utworzeniem sądu w Miastku. W rozporządzeniu tworzącym tę jednostkę została wpisana w jego obszar właściwości. Chodziło głównie o odległości.
Do sądu w Miastku koczalanie musieli dojechać 20 km, do Człuchowa mają 40 km, do Słupska musieliby już dojeżdżać 80 km. Ale jak mówi wójt, nie tylko o odległość tu chodzi.

- Jako jedyna gmina z powiatu człuchowskiego nie podlegaliśmy pod sąd w Człuchowie - mówi Eugeniusz Dmytryszyn. - Nie chcemy dojeżdżać do Słupska, bo to daleko, ale nie tylko to jest ważne. W Człuchowie są wszystkie instytucje - w tym także sąd pracy, urząd skarbowy, starostwo itp. Jadąc do Człuchowa, można więc załatwić od razu kilka spraw.

Jednak, żeby Koczała mogła korzystać z usług sądu w Człuchowie, potrzebne są kolejne zmiany w projektowanym rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

- O zmianie właściwości miejscowej każdego sądu decyduje minister. Rola sądu w takiej sprawie jest tylko opiniodawcza - tłumaczy Danuta Jastrzębska. - Jeśli lokalna społeczność wystąpi z taką inicjatywą, z pewnością będzie ona wzięta pod uwagę podczas reorganizacji. Jest jeszcze możliwe dokonanie korekty. Z tego co wiem, starosta człuchowski informował prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku o możliwości podjęcia takiej uchwały w Koczale, oficjalnej informacji jednak jeszcze nie mamy. Kiedy otrzymamy uchwałę, sąd ją zaopiniuje, biorąc pod uwagę położenie gminy, i sprawdzi racjonalność takiego rozwiązania. Decyzja będzie jednak należała do ministra.

W czasie kiedy wiele gmin martwi się likwidacją sądów, gmina Przechlewo do wyboru dostała aż dwa. Przynajmniej wedle ostatniego projektu rozporządzenia, w którym Przechlewo wymieniane jest zarówno we właściwościach sądu w Człuchowie, jak i w Chojni
cach.
- Nie ma takiej możliwości, aby gmina podlegała równocześnie dwóm sądom - mówi rzecznik słupskiego sądu. - Dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd. Konieczność korekty pomyłkowego wpisu w projekcie rozporządzenia sędzia okręgowy zgłosił już w ministerstwie. To z pewnością błąd techniczny, sporo podobnych zgłoszeń błędów w projekcie było już zresztą wcześniej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki