MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarski Egzamin Państwowy w Gdańsku. Walczą o szanse na specjalizację

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Archiwum/DB
Blisko 500 młodych lekarzy i lekarzy dentystów pisać będzie w sobotę w Gdańsku Lekarski Egzamin Państwowy. Im lepszą ocenę z niego osiągną, tym większe będą mieli szanse na rozpoczęcie specjalizacji. Bez niej na rynku pracy nie mają dziś praktycznie żadnych szans.

Do podziału jest 127 miejsc rezydenckich, czyli etatów finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Kto rezydenturę zdobędzie, będzie miał z czego żyć przez najbliższych kilka lat ucząc się i pracując w którejś z placówek służby zdrowia na Pomorzu. Część młodych lekarzy nie ukrywa - jeśli nie będą mieli możliwości zdobycia specjalizacji w kraju, wyjadą uczyć się i leczyć chorych za granicą.

- Tak wielu młodych lekarzy jeszcze do LEP-u u nas nie przystępowało - przyznaje Elżbieta Mówińska, kierownik oddziału szkoleń pracowników medycznych w Wydziale Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Jego uczestników trzeba więc było podzielić na grupy, które będą pisać ten egzamin aż w pięciu salach. W ciągu czterech godzin muszą odpowiedzieć na 200 pytań z wiedzy, którą zdobywali przez sześć lat studiów.

- Liczba miejsc specjalizacyjnych jest większa niż rezydentur i przekracza 300 - zastrzega Elżbieta Mówińska. - Teoretycznie osoba, która zda LEP, ale rezydentury nie uzyska, może zdobywać specjalizację w trybie umowy cywilnoprawnej, na studiach doktoranckich, a także w wolontariacie.

- Problem w tym, że etat w szpitalu to dziś marzenie ściętej głowy - przyznaje dr Roman Budziński, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. Szpitale się restrukturyzują, zwalniają kogo się da, a jeśli już zatrudniają, to jedynie specjalistów, i to na kontrakty. Tymczasem na studiach doktorskich lekarz "zarabia" 1000 zł, a naukę musi godzić z darmową pracą w szpitalu, w którym robi specjalizację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej zdesperowanych młodych lekarzy wyjeżdża za granicę, gdzie mają o wiele większe możliwości specjalizowania się w wymarzonej przez siebie dziedzinie.

Kilka dni temu na biurko ministra zdrowia trafiła petycja podpisana przez osiem tysięcy lekarzy i studentów medycyny. Akcję zbierania podpisów zorganizowało konsylium24.pl. Domagają się oni m.in. umożliwienia absolwentom wydziałów lekarskich specjalizowania się w wybranej przez nich dziedzinie przez zapewnienie wystarczającej puli rezydenckich miejsc specjalizacji.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki