MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna domowa - koronawirus. Na czym polega? Jak ją przeprowadzić? Zasady, kary za jej złamanie. Zasięg koronawirusa coraz większy!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. A co za tym idzie? Zwiększa się liczba osób poddanych kwarantannie domowej. Na czym polega kwarantanna? Kogo obejmie? Jakie są kary za złamanie kwarantanny? Dowiedz się u nas!
Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. A co za tym idzie? Zwiększa się liczba osób poddanych kwarantannie domowej. Na czym polega kwarantanna? Kogo obejmie? Jakie są kary za złamanie kwarantanny? Dowiedz się u nas! Pixabay
Koronawirus. Kwarantanna domowa. Na czym polega? Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. A co za tym idzie, zwiększa się także liczba osób poddanych kwarantannie domowej. Kogo obejmie? Jakie są kary za złamanie kwarantanny?

Kwarantanna - na czym polega?

Kwarantanna to przedsięwzięcie polegające na czasowej izolacji osoby, którą podejrzewa się o nosicielstwo choroby zakaźnej. Tego typu ograniczenie ma służyć zminimalizowaniu ryzyka rozpowszechnienia się wirusa. Kwarantanna może przybierać różne formy i obejmować konkretne obiekty.

Pojęcie "kwarantanny" definiuje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 roku, w której to czytamy, że posunięcie to polega na:

odosobnieniu osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie

A wszystko to w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób niebezpiecznych.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Rząd wesprze przedsiębiorców. Będzie specustawa dla gospodarki

Kwarantanna - kogo obejmie?

Kwarantanna domowa zalecana jest w kilku konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontakowanie się z najbliższą jednostką sanitarno-epidemiologiczną uprasza się osoby, które:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (w tym Chiny, Hongkong, Iran, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Włochy – o aktualnej sytuacji informuje GIS);
  • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;
  • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem należy postępować zgodnie z niżej wymienionymi wskazówkami:

  • gdy nie wykazujemy żadnych objawów – warto skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, zostaniemy tam zakwalifikowani do jednej z grup ryzyka z zaleceniem do kwarantanny domowej lub samokontroli stanu zdrowia przez następne 14 dni
  • gdy mamy objawy - kaszel, gorączkę i duszności – w zaistniałe sytuacji niezbędne jest poddanie się kontroli medycznej w placówce zajmującej się leczeniem i diagnostyką chorób zakaźnych

Przebieg kwarantanny

Aby w prawidłowy sposób przeprowadzić kwarantannę domową należy przestrzegać niezbędneych środków ostrożności, które ograniczą do minimum ryzyko przekazania wirusa innym osobom.

Jeśli chodzi o koronawirusa to czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni. Właśnie wtedy należy zminimalizować wychodzenie z domu. Co więcej, wskazane jest wtedy unikanie miejsc publicznych oraz kontaktów z innymi osobami, w tym także z rodziną. W sytuacjach nieuniknionego kontaktu warto zadbać o zachowanie metrowej odległości.

Równie istotne jest dbanie o higienę osobistą oraz przestrzenną. Zadbajmy także o przepływ świeżego powietrza w miejscu, w którym się znajdujemy. W przypadku kaszlu, konieczne jest załonięcie ust i umycie rąk.

WAŻNE! Należy obserwować pojawiające się objawy, ponieważ mogą być bardzo zbliżone do przeziębienia, grypy lub innej infekcji, co może nas zmylić.

Czego nie robić podczas kwarantanny?

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią funkcjonowanie w tym ciężkim dla każdego okresie. Zacznijmy od rzeczy, których nie powinniśmy robić w czasie kwarantanny, są to:

  • wychodzenie z domu
  • odwiedzanie osób starszych
  • branie udziału we wszelkiego rodzaju zgromadzeniach grupowych
  • spacerowanie w miejscach publicznych

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kwarantanny?

W trakcie odbywania kwarantanny należy:

  • ograniczyć kontakt z członkami rodziny, zachowując wobec nich odległość wynoszącą minimum dwa metry
  • używać innych naczyń niż te, z których korzystają pozostali członkowie rodziny
  • jeśli jest taka możliwość - korzystać z oddzielnej toalety lub łazienki
  • często wietrzyć mieszkanie
  • przestrzegać zasad higieny - często myć ręce
  • regularnie poddawaj dezynfekować klamki, powierzchnie telefonów, blaty itp.
  • sprawdzać temperaturę ciała

Poniżej zamieszczamy grafikę, która traktuje o najważniejszych zasadach w trakcie kwarantanny:

Kwarantanna domowa - koronawirus. Na czym polega? Jak ją przeprowadzić? Zasady, kary za jej złamanie. Zasięg koronawirusa coraz większy!
Źródło: NFZ / materiały prasowe

Co z pracą podczas kwarantanny domowej?

W sytuacji wystąpienia ryzyka zarażenia koronawirusem, pracodawca może zlecić pracownikowi pracę w trybie zdalnym. Istnieje także możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły zapobiegawcze poczynania, takie jak zalecenie pracownikom wracającym z urlopu dwutygodniowej domowej kwarantanny. Warto wspomnieć, że pracodawca może ustalić z podwładnymi indywidualne warunki pracy.

Zasiłek chorobowy dla osób poddanych kwarantannie

Podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest wydana przez inspektora sanitarnego decyzja o kwarantannie. Osoba, która otrzyma taką decyzję, zobowiązana jest do dostarczenia jej pracodawcy.

Kary za niepoddanie się kwarantannie

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapytany o konsekwencje niepoddania się lub złamania kwarantanny wyjaśnił, że poddanie się kwarantannie to odpowiedzialność nie tylko za samych siebie, ale także za innych, których możemy zarazić. W rozmowie z innymi mediami powiedział, że za nieprzestrzeganie lub złamanie kwarantanny grozi odpowiedzialność karna - do roku pozbawienia wolności.

Mowa oczywiście o artykule 161 par. 2 kodeksu karnego, który w sposób jednoznaczny mówi o tym, że kto będąc świadomy tego, że jest dotknięty chorobą zakaźną lub zagrażającą życiu, naraża innych na zarażenie to podlega karze:

  • grzywny
  • ograniczenia wolności
  • pozbawienia wolności do roku

Co istotne, przestępstwo z ww. tytułu ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki