Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kustosz Pamięci Narodowej. Wśród laureatów gdańszczanin - Waldemar Kowalski

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej wręczane przez prezesa IPN
Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej wręczane przez prezesa IPN Mikołaj Bujak IPN
W czwartek 02.06 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda przyznawana jest za szczególne zasługi oraz aktywny udział w historii Polski w latach 1939-1989. Inicjatorem wyróżnienia był śp. prof. Janusz Kurtyka, a po raz pierwszy wręczenie nagród odbyło się w 2002 roku przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Leona Kieresa.

W tym roku ceremonia została objęta patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent w liście podkreślał, jak ważne jest kultywowanie pamięci o historii. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej nagrodził cztery osoby oraz jedną grupę. Wśród laureatów znalazł się gdańszczanin - Waldemar Kowalski.

Laureatów łączy to, że całym sercem poświęcali się na rzecz Polski wolnej i pełnej czci dla bohaterów narodowych - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników.

Karol Nawrocki, prezes IPN twierdzi, że kustosz jest "strażnikiem i opiekunem przeszłości". Według szefa IPN laureaci są również osobami, które przypominają historię polskich bohaterów.

Wasze życiorysy, drodzy Kustosze, świadczą o tym, że wypełniacie wszystkie te trzy funkcje Kustoszy, o których powiedziałem - podsumował Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tegorocznej edycji Kustosza Pamięci Narodowej laureatami zostali:

  • śp. ks. Adolf Chojnacki – nagrodzony pośmiertnie
  • Waldemar Kowalski
  • Edward Müller
  • Bohdan Jerzy Urbankowski
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „First to Fight”

Gdańszczanin, Waldemar Kowalski wśród laureatów

Dziś Waldemar Kowalski jest pracownikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odpowiada za dział dokumentacji filmowej. W 1993 roku rozpoczął pracę w Areszcie Śledczym przy ul. Kurkowej w Gdańsku, gdzie szybko awansował na zastępcę dyrektora.
Wówczas zainteresował się więziennym archiwum. Jego praca przyczyniła się do odnalezienia szczątków polskich bohaterów - Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk. Do tego ustalił on w jakiej celi w 1917 roku trzymany był Józef Piłsudski. Dziś znajduje się w niej izba pamięci Marszałka. Podczas pracy w areszcie w latach 90, jak i później, wciąż działał na rzecz popularyzacji i kultywowania pamięci o historii narodu polskiego. Jest autorem wielu publikacji, wystaw, scenariuszy filmów dokumentalnych i audycji radiowych przypominających o historii.

Cokolwiek robiłem w przeszłości w zakresie historii, robiłem to z wewnętrznej potrzeby i szacunku do historii naszego kraju - powiedział po odebraniu nagrody Waldemar Kowalski, laureat Kustosza Pamięci Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki