Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Pałacu Opatów. „Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana"

Grażyna Antoniewicz
Gustave Courbet - Pejzaż morski przy sztormowej pogodzie (1871)
Gustave Courbet - Pejzaż morski przy sztormowej pogodzie (1871) Materiały prasowe
W Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie wkrótce zobaczymy arcydzieła malarzy zakochanych w normandzkim wybrzeżu i prace słynnych impresjonistów.

Wystawa „Monet, Renoir, Delacroix i inni. Normandia namalowana”pokazuje jak wielką rolę odegrał ten region w sztuce.

- Wystawa na pewno będzie się podobała- zapewnia z-ca dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Anna Fortuna - bowiem Polacy lubią malarstwo francuskich impresjonistów.

Olejne i akwarele

Wystawa jest podzielona tematyczne. Została ułożona w cztery grupy, ze względu na miejsca ich powstania. Można więc zobaczyć: okolice farmy Saint-Simeon, przyciągającej wielu malarzy, krajobrazy malowane w normandzkich wsiach i miastach, obrazy znad normandzkich brzegów czy pejzaże znad Sekwany.

- Najbardziej cieszę się na część morską - dodaje Anna Fortuna. - Jest wiele ciekawych prac przedstawiających morze, plażę, łódki czy statki. Większość to obrazy olejne na płótnie, ale są też interesujące akwarele. Wystawa cieszy się dużym powodzeniem w Europie, u nas to już 22 odsłona.

Pokazano ją we Francji, w Austrii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech, gościły ją galerie w Tallinnie, Rydze, Mińsku, Kijowie i trzy państwa skandynawskie.

Wyjątkowa kolekcja

Kiedy się to zaczęło? W 1992 roku Rada Regionalna Dolnej Normandii, we współpracy z siecią Promodes, rozpoczęła przygotowania nad stworzeniem kolekcji obejmującej malarstwo Normandii w okresie między 1790 a 1940 rokiem. Dzisiaj są w niej prace: Claude’a Moneta, Eugène’a Boudina, Théodore’a Gericaulta, Edouarda Vuillarda, Gustave’a Courbeta, Jeana-Baptiste’a Camille’a Corota, Auguste’a Renoira i wielu, wielu innych, co czyni z kolekcji ambasadora tego regionu.

Kolekcja nie jest kompletna, jej twórcy mają nadzieję, że uda się pozyskać obrazy znajdujące się m.in. w publicznych instytucjach. Wciąż w rękach prywatnych lub dobrych galeriach czekają obrazy Courbeta w niezwykły sposób pokazujące pogodę Normandii, widoki Sainte-Adresse czy Etretat uwiecznione przez Moneta, marina i klify Villerville pędzla Daubigny’ego czy barka Corota. Dyrektorem kolekcji „Malarze Normandii” jest Alain Tapié, do niedawna dyrektor drugiego muzeum Francji: Palais des Beaux-Arts (Pałacu Sztuk Pięknych) w Lille.

Wielkie nazwiska

Na wystawie w Gdańsku zobaczymy m.in. prace Raouala Dufy’ego i przede wszystkim Eugene’a Boudina - artysty samouka, który pochodził z Normandii i uwieczniał na płótnie głównie jej pejzaże, a jego twórczość miała duży wpływ na powstanie impresjonizmu, szczególnie na twórczość Moneta.

Fascynację Normandią zapoczątkowali angielscy akwareliści, którzy przepłynąwszy kanał La Manche, poświęcili się uwiecznianiu malowniczych krajobrazów. Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy piękno Normandii. Wiele z obrazów podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc.

Wystawa „Malarze z Normandii” to 80 prac wybranych z liczącej ponad 120 obrazów kolekcji. Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), Cystersów 18, Gdańsk, wernisaż 28 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki