Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody filmowe VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” rozdane

red.
mat. prasowy http://festiwalnnw.pl
Główną nagrodę filmową VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - Złoty opornik otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Załączone pliki:

Dyskusje, pokazy filmowe i spotkania z prawdziwymi bohaterami odbyły się podczas VIII Festiwalowu Niepokorni, Niezłomni Wyklęci, który odbywał się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wydarzenie poświęcone było „Żołnierzom Wyklętym" oraz przywracaniu pamięci polskiej historii lat 1939 - 1989.

Rozdano nagrody.

Główną nagrodę filmową VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – Złoty opornik otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie wyróżnienie: Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”. Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki, „Zapora” – reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski.

Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadał filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.

Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.

Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz – Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymują je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana została Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki