Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Teatr Szekspirowski szuka płaczek na urodziny dramaturga

Grażyna Antoniewicz
wikipedia.pl
23 kwietnia 2016 roku cały świat będzie obchodził 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira. Tego dnia Gdański Teatr Szekspirowski, we współpracy z Teatrem Korkoro, chce zainspirować mieszkańców Gdańska do złożenia hołdu Mistrzowi ze Stratfordu.

William Szekspir - nieustanna zagadka. Podobno był gejem, katolikiem w anglikańskim kraju i palił marihuanę. Urodził się przypuszczalnie 23 kwietnia 1564 roku, w Stratfordzie. W wieku osiemnastu lat ożenił się ze starszą od siebie o 8 lat Anną, córką farmera. Zmarł 23 kwietnia 1616 roku, na skutek "hulaszczej biesiady". Ponoć był aktorem. Nie wiadomo jednak, czy istniał naprawdę. Być może autorami przypisywanych mu sztuk są inni dramatopisarze. Jakiej był płci? W Ameryce ukazała się książka, pod tytułem "Szekspir był kobietą". Miała wiele wydań. Krytyk Andrzej Żurowski zapewniał, że na początku kariery ten wielki dramaturg pracował jako "parkingowy". Do teatru przyjeżdżali panowie i rzucali lejce teatralnemu słudze, aby odprowadził konia. Tym sługą był jakoby właśnie William Szekspir. Gdyby Mistrz ze Stratfordu żył w naszych czasach nie wychodziłby z sądu. Czekałyby go tam liczne procesy o plagiat. Jeśli chodzi o fabuły, to ściągał od innych autorów Czerpał pełną garścią z kronik historycznych, nowelek włoskich. Nie trzeba czytać Szekspira, by wiedzieć, kto powiedział: "Być albo nie być", dokąd powinna pójść Ofelia albo dlaczego ryczy ranny łoś lub kogo udusił Otello. Nie ma obaw, że publiczność zmęczy się mistrzem ze Stratfordu.

23 kwietnia 2016 roku cały świat będzie obchodził 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira. Tego dnia Gdański Teatr Szekspirowski, we współpracy z Teatrem Korkoro, chce zainspirować mieszkańców Gdańska do złożenia hołdu Mistrzowi ze Stratfordu. W teatrze odbywać się będzie wiele akcji artystycznych i działań happeningowych, których głównymi elementami będzie prezentacja 37 filmów na podstawie dramatów mistrza, zrealizowanych bezpośrednio w miejscach, w których autor osadził ich akcję. Kleopatra na tle egipskich piramid, Hamlet na zamku w Elsynorze, Romeo i Julia w Weronie – a wszystkie w wykonaniu wybitnych aktorów brytyjskich. Szczególna częścią obchodów rocznicy śmierci literata będzie wielki „kondukt żałobny” pod przewodnictwem 400 płaczek. Przejdzie on głównymi ulicami miasta pod budynek teatru. Wszystkich, którzy chcieliby wystąpić w tym wydarzeniu mogą zgłaszać się drogą e-mailową na adres: [email protected] 5 kwietnia 2016.

Jakie są wymagania? Muszą to być osób powyżej 16 roku życia (bez względu na płeć), dyspozycyjne w dniach: 9 i 10 kwietnia (próby jednego z dwóch dni, około 2 godz.) oraz 23 kwietnia (dzień happeningu).

Teatr zapewnia: opiekę koordynatorów, którzy przygotują wolontariuszy do udziału w happeningu, dadzą instrukcje dot. stroju oraz elementy kostiumu dla każdego z wolontariuszy, przeszkolą jak wykonać makijaż, czeka świetna atmosfera i mnóstwo nowych doświadczeń.

Zgłoszenia i pytania przyjmowane są pod adresem:
[email protected] (w temacie wiadomości należy wpisać: Szekspir 400; w zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, email, telefon oraz PESEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki