Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amberif 2018. Złoto Bałtyku na wystawie w ramach projektu Amber & Leonardo [zdjęcia]

opr. gp
Celem projektu AMBER & LEONARDO, którego idea narodziła się w Gdańsku jest ożywienie najlepszych tradycji dialogu kultur Europy oraz Dalekiego Wschodu. Wydarzeniami o światowym znaczeniu dla nauki była prezentacja w ramach wystawy po raz pierwszy wykonanego trójwymiarowego i powiększonego modelu inkluzji w bursztynie.

Prezydent Piotr Kowalczuk został ojcem… chrzestnym bryły bursztynu. Wyjątkowej, specjalnie wyselekcjonowanej, naturalnej bryły złota Bałtyku. Bryła otrzymała imię renesansowego mistrza Leonardo da Vinci i od czwartku nazywa się Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska). Ceremonia nadania imienia odbyła się w Centrum Św. Jana podczas inauguracji projektu AMBER & LEONARDO.

W bursztynie zaklęta jest energia, która właściwie wydobyta i spożytkowana zawsze buduje i rozwija. Ogromny dla mnie zaszczyt wejść na nową orbitę promocji bursztynu w świecie. Dziękuję za wyróżnienie i zaufanie - mówił prezydent Piotr Kowaluczk, który jako miłośnik bursztynu, pracujący przez kilka lat w jego promocji w Polsce i na świecie, nosi w klapie nad herbem Miasta wpinkę z bryłką bursztynu.

Organizatorzy podkreślali wczoraj, że w tej niezwykłej bryle zakodowana jest ulubiona przez Leonardo tak zwana "boska proporcja", bowiem stosunek wysokości do szerokości bryły odzwierciedlają słynny "złoty podział". Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że chodzi o taki podział odcinka na dwie części, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

Amberif 2018. Złoto Bałtyku na wystawie w ramach projektu Am...

Celem projektu AMBER & LEONARDO, którego idea narodziła się w Gdańsku jest ożywienie najlepszych tradycji dialogu kultur Europy oraz Dalekiego Wschodu.

Kuratorzy projektu AMBER & LEONARDO zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich, aby zrealizowali wypowiedzi inspirowane tematem Bursztyn i Leonardo da Vinci w formie objets d'art, wykorzystując w nich bursztyn jako jeden z użytych materiałów. Kolekcja po inauguracji w Gdańsku, w Centrum Św. Jana, podczas targów Amberif 2018, będzie prezentowana jako wystawa podróżująca w galeriach w Polsce i za granicą.

W programie uroczystości był też zatytułowany Homo Vitruvianus, utrzymany w duchu renesansowych asocjacji pokaz mody, autorstwa znanej trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz.

Wydarzeniami o światowym znaczeniu dla nauki była prezentacja w ramach wystawy po raz pierwszy wykonanego trójwymiarowego i powiększonego modelu inkluzji w bursztynie. Zeskanowany za pomocą tomografii rentgenowskiej uwięziony w żywicy 40 milionów lat temu niewielki pająk był pokazany jako model 3D o średnicy około 20 centymetrów.
Autorem tego niezwykłego eksperymentu jest holenderski naukowiec i artysta Jochen Zaeh pracujący na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (University of Applied Sciences) w Düsseldorfie.

Sama wystawa, której elementy powstały w pracowniach w różnych krajach jest przeglądem niezwykłych i różnorodnych, zarówno z punktu widzenia estetyki, jak komunikowanych treści, wypowiedzi i refleksji współczesnych artystów na tytułowy temat. Odbywa się w ramach programu kulturalnego międzynarodowych targów bursztynu, Amberif 2018.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki