Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuj żelazo, póki gorące

Anna Bielińska
A. Arent-Mendyk
Jest w Gdańsku taka brama, przez którą przechodzą codziennie tłumy jarmarkowych gości. Na czas dominikowej imprezy do trzynastu istniejących dołączyła jubileuszowa - Czternasta. W Letniej Redakcji "Dziennika Bałtyckiego" gościliśmy wczoraj jej twórcę, rzeźbiarza artystycznego i kowala - Adama Stachowicza.

- Moja instalacja łączy starą technikę kowalstwa z nowoczesnością. Znajdą się w niej zatem zarówno średniowieczne elementy, jak i typowy morski klimat - mówi pan Adam.
Czternasta Brama to stalowa konstrukcja z elementami blachy. To właśnie z niej wykonane są żebra łuku.
- Mieliśmy spory problem, aby je podnieść. Jeden łuk ważył około 100 kg - wyjaśnia kowal. W bramie zainstalowany jest również mechanizm zliczający mijających ją przechodniów oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Wczoraj po południu wskazywał on liczbę 152 016.

Chwilę wcześniej, zanim przeszło ostatnich 16 osób, usłyszelibyśmy dźwiękowe fanfary. Co tysięczna osoba, która przejdzie pod skrzydłami bramy, uhonorowana jest bowiem melodyjką.
Rzeźbiarska instalacja łączy w sobie najróżniejsze materiały - metal, kamień i blachę. - Tylko wskaźnik czasu jest wykonany z części elektronicznych - śmieje się artysta.
Czternasta Brama to jednak nie jedyna rzeźba, jaka cieszy oko przechodniów. Pod koniec jarmarku goście imprezy będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowy , wykonany oczywiście ze stali i kamienia, pomnik koguta - symbolu Jarmarku św. Dominika.

Już jutro na Targu Węglowym, przy ul. Bogusławskiego, rozpocznie się Festiwal Stali Damasceńskiej, podczas którego kowale z całej Polski przy pomocy jarmarkowych gości będą rzeźbili tę pamiątkową konstrukcję.
- Ja wykonałem zarys i szkic konstrukcyjny, ale praca jest już zbiorowa - podkreśla pan Adam. - Już teraz można przychodzić, pomagać w pracy lub po prostu oglądać, na jakim etapie jest rzeźbienie, to właśnie najpiękniejszy moment całej pracy.

Jarmarkowy kogut będzie miał ok. 1,2-1,5 metra wysokości. Pomnik ma przypominać o korzeniach dominikowego święta i tradycji kowalskiego rzemiosła.
Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz mistrzów kowalstwa artystycznego. - Będziemy mówili naszym gościom, na czym polega technika wykonywania starożytnej broni - miecza, szpady i sztyletu - zachęca pan Adam.

Kowale będą zgrzewali materiały o różnych właściwościach, m.in. stal miękką z twardą, dzięki czemu broń jest zarówno mocna, jak i elastyczna.
- Tajemnicą rzemiosła jest systematyka. Aby dobrze wykonać rzeźbę, nie powinno nas nic rozpraszać. Dlatego też, jak tylko naszkicuję projekt, wybieram się do mojej pracowni i intensywnie pracuję nad swoim dziełem - zdradza artysta.

Gość Letniej Redakcji
Codziennie od poniedziałku do piątku w namiocie "Dziennika Bałtyckiego" na Długim Targu nieopodal Neptuna gościmy znanych i ciekawych ludzi.
Przez trzy dni, od dziś do piątku, w godz. od 12 do 14, naszymi gośćmi będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

W środę opowiedzą oni o rozpoczętej niedawno odbudowie historycznego statku Generał Zaruski, a także o postępach w pracy i planowanej dacie wypłynięcia jednostki w morze.
Następnego dnia dowiemy się nieco więcej o rolkarstwie. Najmłodsi podczas ciekawych konkursów będą mieli okazję przejechać się w tych wyjątkowych butach z kółkami.

Oprócz przejażdżki każdy z gości, który odwiedzi naszą Letnią Redakcję, dowie się także, jak bezpiecznie poruszać się na rolkach i gdzie wyznaczone są trasy dla rolkarzy.
W piątek kolejna sportowa lekcja. Podczas spotkania z pracownikami MOSiR będziemy mieli okazję sprawdzić, czym naprawdę jest nordic walking i jak należy trzymać kijki, aby spacer z nimi był nie tylko przyjemny, ale i efektywny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki