Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zaprojektuje raj dla afrykańskich ptaków? Zoo w Gdańsku otwiera przetarg na przebudowę pawilonu

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Na terenach należących do gdańskiego zoo powstanie nowoczesna przestrzeń dla ptaków afrykańskich. W jej skład ma wejść ogromna 6-kondygnacyjna woliera i trzy pawilony. Pomysł jest taki, że wewnątrz zamieszkają warugi, pelikany, flamingi, warzęchy i wiele innych ptaków z czarnego lądu, ale również fenki. Jednak to jeszcze dość odległe plany. Na razie rusza przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy pawilonu dla afrykańskiego ptactwa wraz z przebudową, płynącego przez ogród zoologiczny, Potoku Rynarzewskiego.

Gdański Ogród Zoologiczny zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, co czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce.

ZOO w Gdańsku w dobie epidemii koronawirusa

ZOO w Gdańsku w dobie epidemii koronawirusa. Jak wygląda życ...

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy pawilonu dla flamingów, ibisów i innych ptaków afrykańskich, będących pod opieką gdańskiego zoo. Jednym z elementów dokumentacji będzie przebudowa Potoku Rynarzewskiego, który przebiega przez teren oliwskiego ogrodu i ma znaleźć się wewnątrz woliery.

Prawie jak na wolności

Zwierzętom mają zostać stworzone warunki na wzór tych, które ptaki mają w środowisku naturalnym. Jak tłumaczą twórcy projektu nowej woliery, zaprezentowanego w czerwcu 2019, ogromny przedsięwzięcie da szansę na stymulację naturalnych zachowań ptaków. Dotychczas ptaki na zimę chowane były do innych pomieszczeń, co zaburzało ich naturalny cykl życia.

- Chcemy stworzyć ptakom takie warunki, by dobrze się im żyło i jednocześnie chciały się rozmnażać, ponieważ większość z tych gatunków, jest zagrożona wyginięciem - mówił wówczas Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ogrodu.

Żbik

Poznaj i odwiedź zwierzęta w gdańskim zoo. Zobacz, jakie dzi...

Plan zakłada również, że wewnątrz pawilonu znajdzie się ścieżka dla zwiedzających, która nie będzie miała żadnych przegród. Dzięki temu goście ogrodu zoologicznego będą mieli okazję z bliska przyglądać się życiu zamieszkałych tam zwierząt.

- Żaden ogród zoologiczny nie wytrzyma konkurencji, jeśli nie będzie się rozwijał - mówił podczas zeszłorocznej konferencji w zoo Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ogrodu. - Mam nadzieję, że rozmach tego przedsięwzięcia sprawi, że ten obiekt będzie jeszcze bardziej atrakcyjny niż cudowna lwiarnia, która dala nam wzrost frekwencji o kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to największa woliera w tej części Europy.

Co ciekawe, w jednym z planowanych pawilonów, w celu upodobnienia panujących w nim warunków do tych, które panują na północy Afryki, znajdą się małe drapieżne ssaki z rodziny psowatych, fenki. Wprawdzie w środowisku naturalnym są naturalnymi wrogami ptaków, ale w prezentowanym projekcie zostaną one całkowicie odseparowane.

Jednak na razie w ramach obecnego przetargu powstanie projekt obejmujący trzy części:

  1. Dokumentację projektową dot. pawilonu głównego dla ptaków afrykańskich wraz z mniejszymi pawilonami dla ibisów, pelikanów, wolierę z niewielkimi basenami, skałkami i trasami zwiedzania dla odwiedzających,
  2. Dokumentację projektową dot. przebudowy (renaturyzacji) potoku Rynarzewskiego w części przebiegającej przez teren przyszłej woliery i pawilonu dla ptaków afrykańskich
  3. wielowariantowej koncepcji programowo - przestrzennej dla zadania pn.: Przebudowa (renaturyzacja) potoku Rynarzewskiego w części przebiegającej przez tereny Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego oraz teren zbiornika nr 10 w formie parku retencyjnego, budowa zbiornika nr 10 wraz z przebudową odcinka potoku Oliwskiego do przekroju wlotowego zbiornika nr 9

Zwycięzca przetargu zajmie się zaplanowaniem nowej ekspozycji pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich. Ponadto w projekcie ma znaleźć się woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami.

Teren przewidziany pod pawilon znajduje się w południowej części ogrodu, pomiędzy wybiegiem lwów, bongo i kucy szetlandzkich. Obecnie obszar ten pełni rolę terenu rekreacyjnego dla zwiedzających, a jego znaczna część jest porośnięta drzewami oraz krzewami.

Po opracowaniu dokumentacji projektowej, w najbliższych latach przewiduje się także przebudowę koryta Potoku Rynarzewskiego na odcinku od ok. 10 m przed projektowaną wolierą do istniejącego rowu znajdującego się po południowej stronie ul. Kościerskiej. W miejscach krzyżowania się trasy zwiedzania z korytem potoku wykonane zostaną kładki wyniesione powyżej górnej krawędzi skarp.

Szczególnie ważnym elementem projektu ma być jego trzecia część – koncepcja parku retencyjnego. Zadba o poprawę ochrony powodziowej terenów położonych w dolinie Potoku Oliwskiego poniżej ul. Bytowskiej, łącznie z cennymi zabytkami kompleksu wokół katedry Oliwskiej oraz pałacu Opatów. Dokumentacja ma uwzględnić m.in. budowę nowego "suchego" zbiornika retencyjnego o powierzchni ok 4 ha i pojemności powodziowej wynoszącej ok. 76 tys. m3 i dostosowanie istniejącego koryta potoku Oliwskiego.

Prace projektowe mają potrwać do końca 2021 r. Planowany koszt całej inwestycji to 14 milionów złotych netto.

Z WIZYTĄ U PANDY CZERWONEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki