Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż harcerski założycielki harcerstwa w gminie Pszczółki trafił do rąk harcerzy Baszty

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W ręce harcerzy z Pszczółek trafił krzyż harcerski założycielki harcerstwa w gminie Pszczółki oraz legitymacja o nadaniu Krzyża za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego
W ręce harcerzy z Pszczółek trafił krzyż harcerski założycielki harcerstwa w gminie Pszczółki oraz legitymacja o nadaniu Krzyża za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego 33 WDH im. HBOS "Baszta"
Harcerze z Pszczółek otrzymali od rodziny Urszuli Blumianki założycielki harcerstwa na terenie gminy Pszczółki, jej krzyż harcerski oraz legitymację o nadaniu Krzyża za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego. Przed Świętem Zmarłych odwiedzili także groby harcerzy, instruktorek i założycielki.

Krzyż harcerski założycielki harcerstwa w gminie Pszczółki

Ostatnie dni dla drużyny harcerzy 33 WDH im. HBOS "Baszta" były wyjątkowe. Na cmentarzu przy grobie Urszuli Blumianki założycielki harcerstwa na terenie gminy Pszczółki, doszło do oficjalnego przekazania harcerzom, jej krzyża harcerskiego oraz legitymacji o nadaniu Krzyża za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego.

- To dla naszej drużyny ważny dzień - mówi druh pwd. Janusz Balcewicz, 33 WDH im. HBOS "Baszta". - Przesyłka z tymi eksponatami trafiła do nas od syna pana Jerzego Radłowskiego z Kanady i przekazana przez córkę panią Bożenę Radłowską. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i czujemy się wyróżnieni, że możemy podjąć się opieki nad tymi eksponatami, które ukażą się na wiosnę na wystawie historycznej.

Rodzina Blumów zamieszkała w Pszczółkach w dwudziestoleciu międzywojennym. Wieś w tym czasie nosiła nazwę Hohenstein i Polacy byli tam mniejszością. Urszula Blumianka, ich starsza córka, będąc uczennicą Polskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Gdańsku została poproszona przez Marię Ostrowską, komendantkę polskiego Hufca i Chorągwi Harcerek w Gdańsku, o utworzenie w Pszczółkach najpierw drużyny zuchów, a w dalszej kolejności drużyny harcerek. Urszula podjęła się zadania i pierwsza drużyna licząca 15 dziewczynek od pięciu do czternastu lat złożyła przyrzeczenie harcerskie 15 XI 1934 r.

Odwiedzili groby harcerzy

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych harcerze mieli też zbiórkę, podczas której złożyli przygotowane wcześniej wieńce na grobach harcerzy, instruktorek oraz założycielki harcerstwa w gminie Pszczółki.

- Odwiedziliśmy groby, właśnie Urszuli Blumianki, Marii Parowskiej harcerki Rzeczpospolitej Polskiej, Ewy Rusek wieloletniej harcerki instruktorki prowadzącej drużyny w Pszczółkach - mówi druh Janusz Balcewicz. - W tym roku po raz pierwszy jako Baszta odwiedziliśmy groby w Pruszczu Gdańskim harcerki Justyny Strzelec, oraz harcerza Pawła Lewczuka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki