MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i pogrzeby. Jak wygląda pochówek osób zmarłych na COVID-19? Co z identyfikacją ciała?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Archiwum Polska Press
W czasie zarazy pochówek osób zmarłych z powodu chorób zakaźnych podlega restrykcyjnym zasadom postępowania. Niestety, dzieje się tak również w przypadku epidemii koronawirusa. Rodziny chorych mają problem nie tylko, żeby wziąć udział w identyfikacji zwłok, ale także aby godnie pożegnać się ze zmarłym.

W Polsce sytuacja epidemiczna cały czas pozostaje zagadką, ponieważ przyrost nowych zakażeń koronawirusem utrzymuje się na podobnym i stosunkowo wysokim poziomie. Nie zmienia to faktu, że ogólna ocena sytuacji w naszym kraju nie jest tak dramatyczna, jak w innych rejonach świata. W ostatnim czasie media obiegła informacja o masowych grobach w Brazylii, które są organizowane z jednej strony ze względu na ogromną umieralność na COVID-19, a z drugiej strony na potrzebę szybkiego pochówku.

Jaka jest liczba zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców?

Polska pod tym względem i to nawet na tle innych europejskich krajów wygląda bardzo stabilnie. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w naszym kraju odnotowuje się 27 zgonów na milion mieszkańców, a dla porównania w Szwecji, która i tak nie stanowi epicentrum epidemii na Starym Kontynencie, liczba ta przekroczyła 400.

Koronawirus i pogrzeby. Jak wygląda pochówek osób zmarłych na COVID-19?

Niższa liczba zgonów w wyniku COVID-19 (obecnie w Polsce potwierdzono ponad 1081 osób zmarłych) nie zmienia faktu, że każda ofiara epidemii to wielki dramat dla rodzin, które bardzo często nie mają okazji pożegnać się z bliskim. Nie chodzi tu już tylko o ostatnie chwile w szpitalu, które chory spędza z dala od rodziny na oddziale zakaźnym. Restrykcyjne procedury i wytyczne nie przestają obowiązywać również po śmierci pacjenta.

- Regulacje odnoszą się do reguł, które będą stosowane zarówno przez pracowników szpitali wykonujących zawód medyczny, ale także w przypadku zgonu poza szpitalem przez odpowiednio przeszkolonych pracowników zakładów pogrzebowych - wskazuje Jarosław Rybarczyk, główny specjalista biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

- Rozporządzenie określa sposób zabezpieczenia osób bezpośrednio zaangażowanych w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem oraz mających bezpośredni kontakt ze zwłokami.

Według wspomnianego rozporządzenia, które weszło w życie w kwietniu, należy "odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności" oraz "unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok". W praktyce zwłoki są chowane w dodatkowym szczelnym worku, a następnie są umieszczane w trumnie, która jest zamykana. Jak poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich, nowe przepisy rodzą sytuację, w których rodzina zmarłego nie ma możliwości nawet zobaczyć ciała, a co za tym idzie, godnie się pożegnać z bliskim.

Koronawirus i pogrzeby. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministerstwa Zdrowia

- Zdaję sobie sprawę, że w związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne - podkreśla Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Należałoby jednak wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19. Rodziny osób zmarłych postulują, aby dopuścić możliwość wykonania zdjęcia zwłok w trumnie przed jej zamknięciem. Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności.

Jednocześnie RPO wskazuje, że co prawda obecnie obowiązujące przepisy nie mówią wprost o braku możliwości okazania zwłok, jednak część szpitali tak to interpretuje i nie dopuszcza do otwarcia trumny.

Europa po 100 latach spokoju doświadczyła zarazy, jednak w innych zakątkach świata stosunkowo regularnie dochodzi do epidemii, w związku z tym wypracowane procedury zarówno opieki nad chorym, jak i pochówku zmarłego, są oparte o dotychczasową wiedzę naukową i doświadczenia innych krajów. Niestety, wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie przyjdzie nam dalej mierzyć się z życiem w epidemii, a to oznacza potrzebę zastosowania się do często surowych zasad reżimu sanitarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki