Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Gdańsku przygotowana do zimy! Aplikacja, przecieraki i ciepły guzik

oprac. red.
Pojazdy komunikacji miejskiej w Gdański przy niższych temperaturach są ogrzewane
Pojazdy komunikacji miejskiej w Gdański przy niższych temperaturach są ogrzewane Karol Stańczak
W gotowości są już czarownice do odśnieżania torów, przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu,a także autobusy tankowane specjalnym zimowym paliwem umożliwiającym pracę silników przy temperaturze do -30 st. C – gdańskiemu ZKM-owi nie są straszne ani mrozy ani duże opady śniegu.

Przecieraki i czarownice na torach

Jak ładować akumulator samochodu zimą? [WIDEO]

Przy minusowych temperaturach każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje – zwane przecierakami, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Natomiast przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać tzw. „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Zimowe paliwo w autobusach

W okresie zimowym, przy minusowych temperaturach, wszystkie autobusy gdańskiego ZKM tankowane są specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silnika przy temperaturze do -30 st. C.

Ciepły guzik w komunikacji miejskiej

Jak myć samochód zimą?

Drzwi w tramwajach i autobusach ZKM w Gdańsku otwierają się tylko na przycisk – na życzenie pasażera. Motorniczowie i kierowcy nie otwierają wszystkich drzwi na raz, by ochronić pasażerów przed zimnem. Tzw. „ciepłe guziki” to przyciski umieszczone wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, tuż przy drzwiach.

Ogrzewanie w gdańskich autobusach i tramwajach

Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.

Ścieżki rowerowe w Gdańsku będą odśnieżane!

Mobile.zkm.pl – nie marznij na przystanku

Dzięki aplikacji mobile.zkm.pl, zamiast nerwowego wpatrywania autobusów i tramwajów na przystankach, możemy wcześniej zobaczyć jaki jest rzeczywisty czas odjazdu. Możemy to sprawdzić dzięki trzem trybom wyszukiwania: według numeru przystanku, nazwy przystanku lub nazwy ulicy, na której znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Wyszukiwarka działa w językach polskim, niemieckim i angielskim. Zachęcam również do korzystania z uruchomionej przez ZKM internetowej wyszukiwarki połączeń www.info.zkm.pl, gdzie nie tylko zaplanujemy podróż, ale także „na żywo” zobaczymy na mapie, gdzie w danym momencie znajduje się nasz tramwaj czy autobus.

Dołącz do naszej strony Motogakty Pomorze na Facebooku. Znajdziesz tam aktualne informacje drogowe, zapowiedzi i relacje z wydarzeń motoryzacyjnych oraz aktualności dotyczące przepisów drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki