Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowa metoda na wspomaganie rozwoju

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Uczniowie klasy II SP nr 10 wzięli udział w zajęciach sensoplastyki Specjalnego Ośrodka Szkolno WWychowawczego.
Uczniowie klasy II SP nr 10 wzięli udział w zajęciach sensoplastyki Specjalnego Ośrodka Szkolno WWychowawczego. Krzysztof Piotrkowski
Otwarte zajęcia z sensopla-styki rozpoczęły tydzień bezpłatnych badań i diagnoz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Brudne, ale szczęśliwe były dzieci z klasy II g ze Szkoły Podstawowej nr 10, które wczoraj Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zaprosił na 
otwarte zajęcia z sensoplastyki.

To nowatorska, stosowana od niedawna w słupskim ośrodku metoda wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę kolorową żywnością - makaronem, ryżem, naturalnymi barwnikami. Dzieci mogą te produkty wąchać, jeść, ugniatać, mieszać, traktować jak plastelinę. W SOS-W specjalistkami od niej są Sylwia Janusz i Dorota Kolasa. Co daje sensoplastyka?

- Stymuluje wszystkie zmysły: węchu, wzroku, dotyku i smaku - wyjaśnia dr Iwona Boruszkowska, wicedyrektor SOS-W. - Stymulując receptory, wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, a im jest ich więcej, tym łatwiej dziecku się myśli. Tych pozytywnych dla umysłowego, psychicznego i fizycznego rozwoju dziecka skutków jest o wiele więcej. Używamy w 100 procentach bezpiecznych produktów, więc możemy tę metodę stosować już u niemowląt.

Zajęcia z sensoplastyki rozpoczęły w SOS-W tydzień bezpłatnych porad udzielanych rodzicom dzieci mających problemy rozwojowe. Zgłosiło się na nie ponad 50 osób ze Słupska i okolic.

- Jedno dziecko może być w ramach tego tygodnia przebadane, czy też skonsultowane przez więcej niż jednego specjalistę, więc łącznie wydamy ponad 90 diagnoz - zaznacza pani wicedyrektor. - Dziećmi zajmie się 15-osobowy zespół specjalistów złożony z pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów integracji sensorycznej, sensoplatyki i metody Tomatisa, logopedów, neurolo-gopedów i surdologopedów, specjalistów od autyzmu i wczesnego wspomagania rozwoju.

Każdy rodzic otrzyma zalecenia i uwagi dotyczące pracy z dzieckiem oraz, w razie potrzeby, wskazówki, gdzie może szukać pomocy.

Czytaj także na GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolorowa metoda na wspomaganie rozwoju - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki