Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejarze z PKP PLK przed świętami przypominali o kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych

MP
W piątek 20 grudnia w kilku polskich miastach pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straż Ochrony Kolei prowadzili dodatkowe akcje informacyjne na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.

Ulotki, materiały edukacyjne oraz wskazówki kolejarzy przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przekraczania przejazdów. W Gdańsku kampania była prowadzona na przejeździe przy ul. Nowy Świat w Osowej.

Nie tylko „od święta” trzeba pamiętać o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. 99 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy. Brak zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do torów, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie na przejazd pomimo czerwonego światła i zamkniętych półrogatek to „proszenie się” o wypadek. Niebezpieczne zachowanie kierowcy zagraża nie tylko pasażerom samochodu, ale także podróżnym w pociągu

- podkreśla Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK

Akcja kolejarzy przypomina o żółtych naklejkach PLK, o których każdy musi wiedzieć. Dodatkowe informacje umieszczone są na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki.

Trzy ważne numery

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego.

Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii.

Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki. W tym roku odnotowano ponad 4300 reakcji na żółtą naklejkę PLK. W 180 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów. W 245 przypadkach wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów.

Od stycznia do lipca odnotowano o 22 wypadki i kolizje na przejazdach kolejowych więcej, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Więcej było także rannych, na szczęście jednak mniej ofiar śmiertelnych. - Nasze szanse w starciu z pociągiem są naprawdę znikome - ostrzega Joanna Kubiak z Polskich Linii Kolejowych PKP.źródło: TVN TURBOMimo że maleje ilość wypadków na przejazdach kolejowych, nadal wysoka liczba, bo aż 98 proc., kolizji lub wypadków, to efekt ignorowania znaków drogowych przez kierowców. Widok przejeżdżającego na czerwonym świetle lub mijającego rogatki pojazdu potrafi zmrozić krew w żyłach. Niestety nie wszyscy kierowcy respektują przepisy. Niektóre z takich zdarzeń kończą się tragicznie.Tylko we wrześniu 2016 roku doszło do 17 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. Zginęło w nich 5 osób, a 6 zostało ciężko rannych. Z kolei od początku roku łącznie w Polsce odnotowano 141 wypadków i kolizji, w których zginęło 40 osób, a 24 odniosły ciężkie obrażenia. We wrześniu 2016 roku doszło łącznie do 21 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. Zginęło w nich 220 osób. Od początku 2016 roku odnotowano 160 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 116 osób, 36 odniosło ciężkie obrażenia.Poziom bezpieczeństwa się obniża, a liczba ofiar rośnie. To niestety dane dotyczące polskich przejazdów kolejowych. Wydawać by się mogło, że na rogatki wkracza coraz nowocześniejsza technika, ale liczby statystyczne, które zamieściła w swoim raporcie NIK niestety nie są optymistyczne.Niepokojące dane NIK dotyczące przejazdów kolejowychźródło: TVN TURBO– Każdy kierowca i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów m. in. na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także świadomość, że ich przestrzeganie to dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych. Przestrzeganie przepisów to deklaracja: "jestem osobą godną zaufania" – nie tylko "wiem i deklaruję", ale przede wszystkim "respektuję" – mówi Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny.W Polsce jest ponad 12.700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.). Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach o 12 proc. mniej wypadków niż w 2014 roku. Od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Podobna sytuacja była w ubiegłym roku.Dlaczego tak często dochodzi do wypadków? Przyczyną jest ignorowanie przepisów ruchu drogowego i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i prawie 100 proc. ofiar.Autor: Michał Kornźródło: bezpieczny-przejazd.pl

Horror na torach i przejazdach kolejowych. Wstrząsające nagr...

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to prowadzone od czternastu lat cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych, przez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego.

W ramach kampanii PLK prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD, akcje prewencyjne na przejazdach, prelekcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych.

Ważną akcją było znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z dodatkowymi informacjami pozwalającymi na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe zgaśnie samochód.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Śledź na bieżąco nasz raport 24h/dobę:

INFORMACJE DROGOWE z województwa pomorskiego

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 r.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki