MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pojawią się szczepionki przeciw grypie i kto będzie mógł skorzystać z refundacji?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Piotr Warczak
W tym roku lekarze i specjaliści chorób zakaźnych ze zdwojoną siłą przekonują o zasadności szczepień przeciw grypie. W perspektywie zimowego wzrostu zachorowań na koronawirusa jest to skuteczny i bezpieczny element walki o nasze zdrowie. Sprawdziliśmy, jakie grupy pacjentów mogą liczyć na refundację.

- Temat szczepień przeciw grypie nabiera szczególnego znaczenia w czasie najbliższego sezonu jesienno-zimowego, kiedy będziemy musieli stanąć oko w oko z grypą w czasie trwającej pandemii, kiedy dodatkowym wyzwaniem będzie konieczność rozróżnienia objawów i diagnostyka wirusa grypy i SARS-CoV-2

- przekonywała na łamach "Dziennika Bałtyckiego" dr hab. Ewa Augustynowicz, specjalista z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny.

- Szczepienie przeciw grypie chroni nas przed ciężkim przebiegiem grypy i zwiększa szansę, że w ogóle nie zachorujemy. Szczepionka przeciw grypie to najlepsza inwestycja w nasze zdrowie.

Wszystko wskazuje, że to może być rekordowy rok pod względem poziomu wyszczepialności. Pacjenci już teraz słusznie zaczęli się interesować możliwością profilaktyki chcąc uniknąć zimowej wizyty w przychodni - zwłaszcza w dobie koronawirusa. Do rekordu zresztą wiele nie potrzeba - w poprzednich latach na grypę szczepiło się raptem 4 proc. populacji. Tymczasem jest to sprawdzone narzędzie walki z infekcją, które jeżeli nawet nie uchroni nas przed zachorowaniem, to sprawi, że przebieg choroby będzie znacznie lżejszy.

– Szczepionka jest dostępna, bezpieczna i skuteczna - przekonuje lek.med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog Medicover Polska. - Bardzo wiele osób ma wskazania, żeby ją otrzymać. Grypa jest szczególnie groźna dla osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu, a nawet zgonów wskutek powikłań. To są m.in. dzieci do piątego roku życia, osoby po 55 roku życia (przy czym im osoba starsza, tym ryzyko jest wyższe), pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca, otyłość, astma choroby płuc, czy choroba wieńcowa lub osoby zmagające się z szeregiem chorób neurologicznych.

Według zmian wprowadzonych na ostatniej liście refundacyjnej, która weszła w życie z początkiem września, osoby powyżej 65 roku życia mogą liczyć na refundację rzędu 50 proc.

Z kolei seniorzy kończący 75 lat mogą liczyć na pełną refundację - dla tej grupy pacjentów szczepionki są darmowe.

To jednak nie wszystko - zniżka w wysokości połowy ceny detalicznej obowiązuje również w przypadku dzieci od 2 do 5 lat, a także osób dorosłych o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych, w tym między innymi pacjentów po przeszczepach, cierpiących na choroby przewlekłe bądź kobiet w ciąży.

W oczekiwaniu na nowy preparat

Szczepionka przeciw grypie jest przygotowywana co roku na podstawie aktualnych szczepów patogenu, aby maksymalnie zwiększyć poziom ochrony. Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy część preparatów trafi do hurtowni i aptek jeszcze w pierwszej połowie września. Z kolei wszystkie dostępne formy szczepionek (zarówno donosowe, jak i dożylne) dla różnych grup refundacyjnych powinny być dostępne najpóźniej na przełomie września i października. Eksperci podkreślają, że ze szczepieniami nie ma co czekać do ostatniej chwili.

– Najlepiej zaszczepić się jeszcze przed sezonem zwyżki zachorowań – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Motyl. – Najczęściej grypa atakuje po nowym roku, a zachorowania trwają nawet do marca. Szczepionka zazwyczaj dostępna jest już wczesną jesienią. Październik jest idealnym momentem na szczepienie – preparat jest już dostępny, a my jeszcze nie chorujemy na infekcje przeziębieniowe. Zasada jest taka: szczepimy się tak szybko, jak jest to możliwe.

Warto podkreślić, że po przeprowadzonej wakcynacji nasz organizm uzyskuje spodziewaną odporność mniej więcej po 2-3 tygodniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki