MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaszuby w grze

Marek Adamkowicz
Czy potrzebujemy regionalnych gier historycznych? IPN zachęca do ich tworzenia, choć sprawa wcale nie jest łatwa

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach rozstrzygnięto konkurs na historyczne gry planszowe. Rywalizację zainicjowała Małgorzata Anioła-Klinkosz z kartuskiej Szkoły Podstawowej nr 2, a udział w niej wziąć mogły dzieci i młodzież z gminy Kartuzy. Do oceny zgłoszono ponad 50 prac. Jak tłumaczą organizatorzy, celem konkursu było promowanie „nieco zapomnianej rozrywki”, jaką są gry planszowe, a także poznawanie historii przez zabawę.

Konkurs odbył się pod patronatem oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

- Jestem pod wrażeniem zapału i inwencji młodych ludzi tworzących gry planszowe - mówi Krzysztof Drażba, kierownik Referatu Edukacji Historycznej w Oddziałowym Biurze Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku. - Oprócz gier bazujących na sprawdzonych mechanizmach zastosowanych w znanych grach, jak na przykład „Monopol”, uczniowie zaprezentowali także autorskie pomysły, które dostosowali do potrzeb tematyki historycznej. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że większość elementów gier uczniowie wykonali własnoręcznie, wykorzystując materiały przeznaczone do recyklingu.

Oceniając wykonane przez uczniów planszówki Krzysztof Drażba miał pewne porównanie, a to z tego względu, że IPN już kilka lat temu dostrzegł potencjał drzemiący w edukacji prowadzonej - jakkolwiek to zabrzmi - poprzez rozrywkę, w myśl zasady: „Uczyć - bawiąc”. Był to strzał w dziesiątkę, bowiem przygotowane przez instytut gry spotkały się z nader pozytywnym odbiorem, a symbolem sukcesu jest „Kolejka”. Jej popularność była tak duża, że konieczne się stało przygotowanie kolejnych wydań.

- Nasze gry odnoszą się do wydarzeń ogólnopolskich czy wręcz europejskich, jak bitwa o Anglię - mówi Krzysztof Drażba. - Można co prawda znaleźć w nich pewne lokalne odniesienia, jednak stanowią one margines. Wyjątkiem jest gra przygotowana przez naszą Delegaturę w Bydgoszczy - „Toruńskie ścieżki pamięci”, która jest poświęcona historii Torunia w XX wieku. Nie zmienia to faktu, że warto się zastanowić nad stworzeniem specjalnej oferty gier uwzględniających historię lokalną, w tym Pomorza. Widzimy bowiem, że jest zainteresowanie dziejami naszego regionu. Póki co staramy się je zaspokajać naszymi innymi działaniami edukacyjnymi, w tym bogatą ofertą gier miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki