MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasa na... kapitał ludzki

Kazimierz Netka
Możliwość uzyskania unijnych dotacji, to dla Pomorza duża szansa rozwoju i wzrostu konkurencyjności naszych przedsiębiorstw na europejskim i światowym rynku.

Powinniśmy z tej sposobności korzystać jak się da. Wnioskodawcy mają zapewnioną pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Swą wiedzą służą pracownicy tego Urzędu.

- Osoby zamierzające rozpocząć własną działalność oraz istniejące firmy mogą liczyć na istotne wsparcie z regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - zapewnia Kamila Siwak, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Istniejące już przedsiębiorstwa lub osoby samozatrudnione mogą otrzymać specjalistyczną pomoc szkoleniową i doradczą dzięki projektom realizowanym w ramach Priorytetu VIII PO KL - "Regionalne kadry gospodarki". Przedmiotem wsparcia będą w tym wypadku ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Z kolei mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMŚP), w tym osoby samozatrudnione, mogą liczyć na doradztwo w zakresie m.in. ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi). Zarówno przedsiębiorcy planujący samodzielną realizację projektów szkoleniowych i/lub doradczych, jak i korzystający z pośrednictwa firm i instytucji szkoleniowych powinni zapoznać się uprzednio z Planem Działania dla Priorytetu VIII PO KL właściwym dla województwa pomorskiego, a następnie z konkretną, szczegółową dokumentacją konkursową podaną do publicznej wiadomości. Oba te dokumenty zawierają istotne dla projektodawcy informacje, takie jak typy projektów możliwe do realizacji w danym roku oraz zasady i kryteria wyboru projektów. Szczególną uwagę należy zwrócić na kryteria dostępu i kryteria strategiczne - są one ustalane odrębnie na poziomie każdego województwa w związku ze specyficznymi potrzebami i polityką danego regionu - radzi Agnieszka Duda z referatu informacji i szkoleń DEFS. Znacznym ułatwieniem dla projektodawców jest fakt, iż składając swój wniosek nie muszą oni dostarczać wraz z nim dużej liczby załączników - przedstawiają jedynie dokument potwierdzający ich sytuację finansową.

Należy również pamiętać, iż wsparcie udzielane przedsiębiorcom w ramach Priorytetu VIII będzie objęte zasadami pomocy publicznej. Warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach PO KL zostaną określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego, którego zapisy należy uwzględnić planując przedsięwzięcia projektowe. Z kolei przyszli przedsiębiorcy (także osoby pracujące, a nie tylko bezrobotni!) uczestniczący w projektach realizowanych w ramach Priorytetu VI - "Rynek pracy otwarty dla wszystkich" - Działania 6.2 otrzymają na rozwój własnych biznesów dotacje w wysokości nawet do 40 tysięcy złotych oraz wsparcie pomostowe w postaci doradztwa i szkoleń (trwające maksymalnie do 12 miesięcy od momentu rejestracji działalności), które pomoże im w efektywnym wykorzystaniu dotacji. Dodatkowo, w ramach tego Działania będą wspierane wszelkie projekty promujące przedsiębiorczość i samozatrudnienie poprzez kampanie promocyjno-informacyjne, upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu rozwoju przedsiębiorczości.
PO KL przewiduje również wspieranie realizacji projektów służących promocji idei przedsiębiorczości akademickiej, w celu komercjalizacji wiedzy i umiejętności zespołu działającego na uczelni lub w przemyśle (firmy typu spin off lub spin out, czyli nowe, o uproszczonej strukturze organizacyjnej, wydzielone z macierzystej jednostki).

Aby zwiększyć aktywność w tym zakresie w naszym regionie, przewiduje się dofinansowanie szkoleń i doradztwa dla pracowników uczelni i jednostek naukowych, doktorantów, studentów i absolwentów uczelni zamierzających rozpocząć własną działalność gospodarczą typu spin off lub spin out.
Przewidziana w roku 2008 w województwie pomorskim kwota alokacji na dofinansowanie przede wszystkim projektów szkoleniowych i doradczych dla przedsiębiorców(w ramach Działania 8.1) to ponad 43 mln złotych. W przypadku w projektów pomagających rozpocząć działalność gospodarczą jest kwota ponad 14 mln złotych. Minimalna wartość projektów ubiegających się o dofinansowanie to 50 tys. złotych.

Ocena projektów

Procedura rozdziału jest jednakowa dla wszystkich. Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Urząd Pracy ogłaszają konkursy. Potem, przyjmowane są projekty. Pierwszy etap ich kontroli dotyczy wszelkich formalności. Jeżeli niczego nie brakuje w dokumentacji, zajmuje się nią komisja oceniająca projekty pod względem merytorycznym. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy w sprawie dofinansowania. Potem realizacja projektu będzie kontrolowana, a wnioskodawcy muszą się rzetelnie i dokładnie rozliczyć z pobranych funduszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki