MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz profilaktyczny kobiety ważny w każdym wieku. Zrób sobie prezent i zbadaj się!

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Kalendarz badań dla kobiet. Kobiecznie sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać!
Kalendarz badań dla kobiet. Kobiecznie sprawdź, jakie badania powinnaś wykonać! 123rf
Prezentujemy kalendarzyk obowiązkowych badań dla pań na kilku etapach życia: młodości, dojrzałości i w okresie okołomenopauzalnym. Warto go sobie zapisać i do niego wracać! Nie ma bowiem lepszego prezentu dla samej siebie, niż zadbanie o zdrowie, do czego gorąco zachęcamy.

Masz 20 - 34 lata? Sprawdź, o co warto zadbać!

  • Jeżeli wcześniej nie wystąpią niepokojące objawy i nie ma innej potrzeby, ok. 20 roku życia powinnaś zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa.
  • USG narządów rodnych (dopochwowe) - jeżeli nic się nie dzieje, rób profilaktycznie raz na dwa lata.
  • Naucz się badać sobie piersi 2-3 dni po miesiączce. Najlepiej powtarzaj badanie co miesiąc.
  • Sprawdź, czy zostałaś w dzieciństwie zaszczepiona na różyczkę. Jeżeli nie, zrób to teraz, by uniknąć kłopotów w ciąży.
  • Cytologia (wymaz z szyjki macicy) - pierwszy raz powinna być wykonana po 21 roku życia, niezależnie od tego, czy rozpoczęłaś już współżycie.
  • USG piersi - powinna wykonać każda kobieta, która ukończyła 25 lat. Jeżeli nic niepokojącego się nie dzieje, wystarczy, że będziesz je powtarzać raz na 2-3 lata.
  • Morfologia, OB, ogólne badanie moczu - wykonuj raz w roku. Wyniki pozwalają wykryć anemię, stany zapalne, choroby krwi. Obficie miesiączkującym młodym kobietom często brakuje żelaza. To badanie to wykaże.
  • Jeżeli wszystkie chore zęby są wyleczone, kontrola zębów u stomatologa - raz w roku.

Masz 35 - 50 lat? Regularnie wykonuj te badania

  • Pomiar cukru we krwi planuj raz w roku. Oznacza się go we krwi na czczo. Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przypomina, że od 2021 roku możliwe jest rozpoznanie cukrzycy również na podstawie stężenia hemoglobiny glikowanej. Glikemia na czczo < 100 mg proc. to wartość prawidłowa niewymagająca dalszej diagnostyki. Glikemia na czczo 100-125 mg proc. (5.5-6.9 mmol/l) jest wskazaniem do wykonania testu tolerancji glukozy (OGTT). Przed przeprowadzeniem testu nie należy zmieniać diety w ciągu co najmniej 72 godzin (w szczególności nie ograniczać spożycia węglowodanów).
  • Badanie poziomu cholesterolu, czyli tzw. lipidogram - kobiety przed 50 rokiem życia - raz na 5 lat (chronią je hormony); po pięćdziesiątce - 2 razy w roku. Od 30 roku życia (niezależnie od płci) - raz w roku powinny sprawdzać poziom cholesterolu osoby palące papierosy, otyłe, z nadciśnieniem, cukrzycą oraz dziedzicznie obciążone chorobami układu krążenia. Badanie to pozwala ocenić stopień zagrożenia miażdżycą naczyń krwionośnych, która prowadzi m. in. do zawału serca, udaru mózgu, niedokrwienia kończyn dolnych. Ważne jest, by ocenić zarówno poziom frakcji cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu, który szkodzi tętnicom), jak i HDL (dobrego cholesterolu, który chroni tętnice). Normy stężenia „złego” cholesterolu LDL są inne dla osób zdrowych, a inne dla obciążonych czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. U zdrowych wystarczy, jeśli ta wartość nie przekracza 115 mg/dl, ale u osób po zawale serca powinna wynosić nie więcej niż 55 mg/dl. Tak jak u panów, tak i u pań ok. 50 roku życia rozwijać się może tzw. zespół metaboliczny - otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów, cukrzyca typu II. Pilnuj wagi, mierz regularnie ciśnienie krwi, sprawdzaj poziom cukru we krwi.
  • Pomiar ciśnienia - raz w roku. Pozwala wykryć nadciśnienie tętnicze, niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy chorób nerek.
  • Mammografia - pierwszy raz powinna być wykonana około 35. roku życia, a potem co 1,5 - 2 lata. Badanie polega na prześwietleniu piersi promieniami RTG. Pozwala wykryć bardzo wczesne stadia nowotworu. Mammografia jest cennym badaniem dla kobiet, które mają w piersiach więcej tkanki tłuszczowej niż gruczołowej. Piersi z przewagą tkanki gruczołowej powinny być badane przy pomocy USG piersi (często jest to badanie uzupełniające).
  • Przypominamy o wizycie u ginekologa - raz w roku, USG narządu rodnego - co 2 lata, cytologii - raz w roku.
  • Prześwietlenie płuc - co 2 lata. Kobiety palące papierosy powinny je powtarzać częściej. Pozwala wykryć gruźlicę lub inne choroby płuc, przebiegające bez objawów. Lepszym badaniem jest niskodawkowa tomografia płuc.
  • Badanie tarczycy - na choroby tarczycy kobiety zapadają częściej niż mężczyźni. Jeżeli więc szybko przybierasz na wadze, łatwo się męczysz i masz zły nastrój - zrób to badanie, które oznaczy we krwi poziom hormonów tarczycy (T4,T3) i przysadki mózgowej (TSH), zrób też USG tarczycy.
  • Wizyta u stomatologa - raz w roku.

Masz 50 - 60 lat lub więcej? Oto, jakie badania powinnaś wykonywać

Im jesteś starsza, tym zakres badań profilaktycznych jest szerszy. Do listy sprzed 50. urodzin, dopisz kolejne.

  • Densytometria. Między 45 a 50 rokiem życia powinnaś zrobić badanie, które umożliwia ocenę stopnia rozrzedzenia kości. Sprawdzisz, czy jesteś zagrożona osteoporozą. Najlepiej prześwietlić lędźwiowy odcinek kręgosłupa i kość udową. Powtarzamy je co 3-4 lata.
  • Krew utajona w kale - to badanie pozwala wykryć nowotwór jelita grubego. Powtarzaj co 3-5 lat.
  • Co roku rób cytologię i mammografię.
  • USG jamy brzusznej - rób co 2 lata.
  • EKG (pozwala wykryć chorobę wieńcową lub przebyty zawał) z pomiarem ciśnienia tętniczego - rób raz w roku. Nie chronią Cię już hormony. Kobiety też narażone są na chorobę wieńcową, tylko o 10 lat później niż mężczyźni.
  • Odwiedzaj okulistę. Powinien sprawdzić ciśnienie w gałce ocznej, dno oka oraz czy nie masz początków zaćmy lub jaskry. Jeżeli cierpisz na miażdżycę, nadciśnienie i cukrzycę - okulista to również zobaczy.
  • Badanie odbytu (tzw. per rectum) raz w roku. Pozwala wykryć raka, który często usadawia się w tym odcinku jelita grubego.
  • Kolonoskopia wykrywa stany przedrakowe i raka we wczesnym stadium. Wystarczy zrobić to badanie raz na 7-10 lat.
  • Badanie tarczycy - osoby starsze bardziej narażone są na niedoczynność tarczycy, której objawy mylone są z otępieniem starczym.
  • Badanie słuchu - do 65 roku życia - co 5 lat, później - co 2 lata.
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki