Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kacper Płażyński o awarii przepompowni ścieków na Ołowiance: Wina leży po stronie Saur Neptun Gdańsk

Piotr Kallalas
Konferencja Kacpra Płażyńskiego ws. awarii przepompowni [17.05.2018]. Konferencja odbyła się okolicy mostu prowadzącego na Oławiankę
Konferencja Kacpra Płażyńskiego ws. awarii przepompowni [17.05.2018]. Konferencja odbyła się okolicy mostu prowadzącego na Oławiankę Piotr Kallalas
Kandydat PiS na prezydenta Gdańska podczas konferencji prasowej skomentował sprawę awarii przepompowni ścieków, do której doszło we wtorek w Gdańsku. Zarzucił obecnym władzom błędy, które - jego zdaniem - miały doprowadzić do awarii, a także brak właściwego zarządzania kryzysem. - Obawiam się, że żyjemy w mieście z dykty, w którym nie dbamy w odpowiedni sposób o bezpieczeństwo Gdańszczan – stwierdził.

Konferencja prasowa odbyła się w czwartek, 17 kwietnia o godz. 11.30 w okolicy mostu prowadzącego na Oławiankę. To właśnie tutaj odbywa się zrzut ścieków po awarii przepompowni ścieków. Kacper Płażyński podkreślił, że sytuacja wynika z zaniedbań.

- Dzisiaj wiem, że niestety zaprojektowanie przepompowni w ten sposób, że wszystkie pompy, w tym dwie awaryjne są w jednym miejscu, skończyło się kompromitacją. Wina leży po stronie Saur Neptun. Wiem z nieoficjalnych informacji, że na nagraniu w jasny sposób jest powiedziane, że w tym feralnym dniu była świeża ekipa pracowników. Byli niedoświadczeni i nie byli w stanie w porę zareagować na sytuację, w której jeden mechanizm zawinił. - powiedział Kacper Płażyński i podkreślił, że od dwóch dni bierze udział w serii spotkań z fachowcami z Saur Neptun i organami władzy publicznej.

Czytaj więcej na temat awarii przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance >>>

Posłuchaj nagrania Energi i Saur Neptun:

Ponadto Kacper Płażyński zarzucił brak scenariuszy, które mogłyby zapobiec tej awarii, ani właściwej reakcji już po fatalnym w skutkach wydarzeniu. Kandydat na prezydenta Gdańska dopytywał, w jaki sposób zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i w jaki sposób zabezpieczono teren.

Dwa dni temu na Polskim Haku widziałem wędkarzy, którzy łowili ryby, a w Brzeźnie kąpiących się turystów, mimo że już od kilku godzin władza w Gdańsku ogłosiła zakaz zbliżania się do akwenów. Gdzie jest polityka informacyjna w tym mieście i działanie służb oraz sztabu kryzysowego?

- Dwa dni temu na Polskim Haku widziałem wędkarzy, którzy łowili ryby, a w Brzeźnie kąpiących się turystów, mimo że już od kilku godzin władza w Gdańsku ogłosiła zakaz zbliżania się do akwenów. Gdzie jest polityka informacyjna w tym mieście i działanie służb oraz sztabu kryzysowego? - zastanawiał się Płażyński.

Na pytanie, czy miastu mogą grozić konsekwencje związane z wlewaniem ścieków do rzeki, kandydat nie odpowiedział w sposób jednoznaczny. - Musimy poczekać co najmniej kilka dni na wyniki badań i jaki to ma wpływ na ekosystem. Już teraz wiemy, że cała Motława jest poważnie skażona. Nie jesteśmy pewni, jakie będą tego skutki dla Zatoki Gdańskiej.

Co ciekawe, w tym samym czasie konferencję zorganizowało także przedsiębiorstwo Saur Neptun.

Przypomnijmy, że we wtorek, 15 maja doszło do awarii i zalania pomp w przepompowni. Podjęto decyzję o zrzucie ścieków do Motławy, aby uniknąć cofania się fekaliów do gospodarstw. Cały czas trwają prace mające na celu przywrócenie działania pomp i zaprzestaniu zrzutu ścieków do rzeki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki