Juvenia Białystok zdominowała ostatni dzień mistrzostw Polski w short tracku w gdańskiej hali Olivia ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Natalia Maliszewska (z prawej) i Kamila Stormowska w finale biegu na 1000 metrów Mateusz Slodkowski/PZŁS
Natalia Maliszewska i Michał Niewiński z Juvenii Białystok wygrali zmagania na 1000 metrów w trzecim dniu mistrzostw Polski w short tracku, które rozegrywane były w gdańskie hali Olivia. W klasyfikacji wieloboju najlepsi byli Maliszewska i Diane Sellier ze Stoczniowca Gdańsk. Juvenia potwierdziła swoją siłę sportową także w sztafetowych finałach, gdzie wystawiała po dwa zespoły, a te mocniejsze sięgały po złoto. Reprezentanci Stoczniowca zakończyli mistrzostwa z dorobkiem 11 medali. Zawody były zwieńczeniem bardzo intensywnego sezonu dla najlepszych polskich łyżwiarzy.

Mistrzostwa Polski w short tracku Gdańsk 2023

Faworytką do złota w finale na 1000 metrów była Natalia Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok), która w piątkowych eliminacjach najszybciej pokonała kilometr. W niedzielne przedpołudnie 27-latka z Podlasia nawiązała do świetnych przejazdach dzień i dwa dni wcześniej. Maliszewska wygrała w półfinale, a w biegu medalowym, dzięki atakowi na pozycję liderującej Kamili Stormowskiej (GKS Stoczniowiec Gdańsk) na ostatnim okrążeniu, finiszowała jako pierwsza i tym samym sięgnęła po kolejne złoto podczas tego weekendu. Druga – podobnie jak przed rokiem – była Gabriela Topolska (Juvenia), a trzecia Nikola Mazur (Stoczniowiec).

W finale bardzo długo prowadziły Stormowska z Mazur, ale doświadczone łyżwiarki Juvenii idealnie w czasie zaatakowały, wyprzedzając reprezentantki Stoczniowca.

- Średnio jestem zadowolona ze swoich występów. Z drugiej strony to już były takie zawody "na dojechanie", bo jednak ważniejsze zawody, czyli mistrzostwa świata w Seulu, były tydzień wcześniej. Rywalizujemy na linii Gdańsk - Białystok, ale także między sobą, między kadrowiczami. Na co dzień razem trenujemy i te biegi mają często, tak myślę, wymiar treningowy - powiedziała nam Nikola Mazur. - Dla mnie to był bardzo dobry sezon, można powiedzieć, że z życiowymi wynikami, bo jeszcze nigdy nie byłam tak wysoko na mistrzostwach Europy, Pucharach Świata i mistrzostwach świata. Jestem szóstą zawodniczką globu wśród sprinterek. Z tego jestem zadowolona. Teraz przede mną chwila odpoczynku, ale też nadrabianie zaległości, które mam na uczelni - dodała studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Działo się na lodowisku także w finale mężczyzn na 1000 metrów. Dzięki wspaniałemu finiszowi nowym mistrzem Polski na 1000 metrów został Michał Niewiński (Juvenia). Srebro przypadło Diane Sellierowi (Stoczniowiec), a na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Kuczyński (Juvenia). Dodajmy, że Francuz reprezentujący Polskę przegrał "na kresce" o długość pół łyżwy.

– Jest satysfakcja z tego złota, bo nie jest łatwo zdobyć tytuł przy tak silnej obsadzie – mówi Niewiński, który z poczuciem zadowolenia kończy sezon. – Głównym celem były mistrzostwa świata juniorów. Lepiej nie mogłem sobie wymarzyć pożegnania z tą kategorią wiekową: złoto na 500 metrów, brąz na 1000, do tego rekord świata.

W klasyfikacji wielobojowej kobiet zwyciężyła Maliszewska, za którą uplasowały się Mazur i Topolska. Najlepszym wieloboistą wśród mężczyzn został Sellier. Drugi był Kuczyński, a trzeci – Niewiński.

– Jedyne, co chciałam podczas tych mistrzostw, to obronić tytuły na 500 metrów i w sztafecie kobiet. Dodatkowe medale to coś, co przygarnęłam z otwartymi ramionami – wyjaśnia Maliszewska.

W rywalizacji sztafet najlepsze okazały się pierwsze ekipy Juvenii Białystok, które w finałach kobiet i mężczyzn przyjechały przed Stoczniowcem Gdańsk i drugimi kwartetami podlaskiego klubu. Dla Juvenii był to niezwykle udany weekend – jej zawodnicy zdobyli łącznie 14 medali (6 złotych, 3 srebrne, 5 brązowych), wygrywając tym samym klasyfikację medalową MP.