18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język kaszubski w szkołach. Nowinki w nauczaniu [POMOCE, PODRĘCZNIKI, SŁOWNIKI]

Marek Adamkowicz
Wzrost zainteresowania nauką języka kaszubskiego idzie w parze z coraz ciekawszymi pomocami naukowymi
Wzrost zainteresowania nauką języka kaszubskiego idzie w parze z coraz ciekawszymi pomocami naukowymi Marek Adamkowicz
Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był okazją do zaprezentowania nowinek w nauczaniu języka kaszubskiego. W Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku można było zobaczyć m.in. gry, płyty, podręczniki.

W ostatnim czasie daje się zauważyć wyraźny wzrost liczby pomocy dydaktycznych. Są one adresowanych nie tylko do dzieci i młodzieży, ale też do dorosłych.

Z myślą o najmłodszych Marzena Dembek stworzyła „Mój słowôrz”, ilustrowany słownik, w którym pojawiają się odniesienia zarówno do tradycji kaszubskiej, jak i nawiązania do świata współczesnego.

Z kolei płyta „Z kaszëbsczim w swiat. Spiéwómë pò kaszëbskú” to pierwsze tak kompleksowe wydawnictwo zawierające teksty piosenek, wersje instrumentalne do tekstów oraz teksty śpiewane. Płyta koresponduje z podręcznikiem dla klasy I autorstwa Danuty Pioch „Z kaszëbsczim w swiat”, który zawiera teksty i nuty do piosenek.

Ciekawostką jest wydana przez firmę Trefl gra Kaszëbsczé Memos, która ma wspomagać naukę języka kaszubskiego poprzez zabawę.

- Wspieranie rozwoju kultury i tradycji kaszubskiej jest dla nas rzeczą naturalną – zapewnia Kazimierz Wierzbicki, prezes Trefla. - Przynależą one przecież do dziedzictwa Pomorza.

Propozycją na miarę XXI wieku przygotowała Akademia Kształcenia Zawodowego, która oferuje platformę e-learningowa. Pozwala ona samodzielnie pogłębiać znajomość języka kaszubskiego poprzez internet. Żeby to zrobić wystarczy zalogować się na stronie www.elearning.akademie.com.pl. Chętni mają tu do dyspozycji dwie godziny darmowych zajęć pilotażowych.

- Opracowując ten kurs staraliśmy się, żeby był on możliwie atrakcyjny - podkreśla Krzysztof Szomburg, prezes AKZ. - Do nauki wykorzystujemy między innymi filmy i krzyżówki. W przyszłości chcemy rozbudować nasz system tak, aby odpowiadał on potrzebom konkretnych kursantów. Dlatego z uwagą słuchamy opinii i sugestii użytkowników.

Według Systemu Informacji Oświatowej języka kaszubskiego uczy się obecnie ponad 17 tys. uczniów. Najwięcej, bo blisko 5 tys., w powiecie kartuskim, niemniej zauważa się wzrost zainteresowania nauką języka na obrzeżach Kaszub. Dotyczy to np. powiatu gdańskiego.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych pomocy dydaktycznych można uzyskać w Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku (ul. Straganiarska 20-23) lub poprzez stronę internetową www.kaszubi.pl .

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki