MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka jest kondycja SKOKów? Gdynia była gospodarzem tegorocznej konferencji

Piotr Kallalas
W gdyńskim hotelu Marriott odbywa się XXVI Krajowa Konferencja SKOK. Władze instytucji zapewniają, że najgorsze już za nimi i z optymizmem patrzą w przyszłość. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje przeszło 30 kas, które obsługują około 1,7 mln osób.

W piątek, 29 czerwca rozpoczęła się XXVI Krajowa Konferencja SKOK. Jest to coroczne spotkanie, które z jednej strony stanowi podsumowanie dotychczasowej działalności Spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z drugiej strony wyznacza plany i wyzwania na najbliższe miesiące. Była to także okazja do nakreślenia obecnej kondycji SKOKów. Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się informacje o problemach finansowych kolejnych podmiotów.

- Rzeczywiście sytuacja w sektorze SKOK, od momentu zmodyfikowania naszej ustawy i wprowadzenia restrykcji, które są nieadekwatne do naszej działalności, uległa dość dużej komplikacji. Natomiast od tamtego czasu i od wejścia pod nadzór państwowy Kasy intensywnie pracują nad tym, aby dostosować się do tych wymogów - powiedział Rafał Matusiak, prezes Zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej.

Prezes podkreślił, że obecnie funkcjonują o wiele bardziej restrykcyjne przepisy w stosunku do SKOKów w porównaniu do regulacji określających działalność banków komercyjnych, np. w przypadku zasad zarządzania ryzykiem czy tworzenia rezerw na pewne zdarzenia. Obecnie SKOKi jednak cały czas pracują nad swoją pozycją.

- Jestem optymistą jeśli chodzi o przyszłość Skoków. Uważam, że jest potrzeba funkcjonowania tego rodzaju instytucji na polskim rynku, chociażby aby przeciwdziałać lichwie, która na coraz szerszą skalę funkcjonuje na rynku. Od 2005 roku obserwujemy zmianę w relacji zarówno z rządem jak i z nadzorem państwowym. Mówię jakości dialogu między nami, a instytucjami państwowymi. Mamy do czynienia z prawdziwym dialogiem i wymienianiem się realnymi argumentami - podkreślił Rafał Matusiak.

W 2012 roku została przyjęta ustawa dotycząca SKOKów, a już w maju 2013 roku została znacząco znowelizowana - weszły w życie kolejne restrykcje związane z polityką kredytową, a także wpływem nadzoru finansowego. Ustawa obowiązuje do dziś. Obecnie władze instytucji zabiegają o zmianę obecnego prawodawstwa. W tej sprawie mają toczyć się rozmowy, jednak nie są znane szczegóły dotyczące konkretnych terminów i decyzji.

W Gdyni pojawili się także goście ze Stanów Zjednoczonych. Podczas konferencji wystąpił Marshall Boutwell prezydent Pech Credential Union, który podkreślił swoje bliskie kontakty z Polską. Unie kredytowe z USA już w latach 90-tych rozpoczęły współpracę ze SKOKami, zarówno w wymiarze materialnym, jak i doradczym.

- Obserwując wysiłki, które musiały zostać podjęte przez SKOKi miałem okazję przekonać się o wartości jaką jest pomoc. Kiedy wróciłem do Stanów od razu zmieniliśmy nasze niektóre regulacje, które były nazbyt podobne do tych stosowanych przez banki komercyjne, tak aby dostosować się do filozofii pomagania ludziom. Okazało się to bardzo skuteczną polityką - podkreślił Marshall Boutwell.

W ubiegłym roku z racji 25-lecia powstania Kasy jubileuszową konferencję zorganizowano na Jasnej Górze.

Mateusz Morawiecki, 2017: "Banki nie widzą belki w swoim oku". "SKOK-i są na całym świecie i są potrzebne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki