Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienia się rynek pracy? Weź udział w badaniu Uniwersytetu Gdańskiego

Jacek Klein
123rf
Możesz mieć udział w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czym kierujemy się w dążeniu do samorealizacji zawodowej, jakie działania podejmować, aby zawodowo być usatysfakcjonowanym oraz co może zrobić pracodawca, aby mieć dobry zespół. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali ankietę, która pomoże nam sprawdzić, jakie są nasze oczekiwania i możliwości na rynku pracy.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwujemy istotne przekształcenia na rynku pracy, w wymiarze społeczno – obyczajowym, kulturowym, które istotnie determinują zmiany współczesnego stylu życia, konsumpcji, preferowanych wartości, priorytetów życiowych. Zmiany wynikające z globalizacji i ewolucji rynku pracy w istotny sposób dotykają naszego zawodowego życia, karier zawodowych czy ścieżek rozwoju.

Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował badanie sprawdzające, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę, co zrobić żeby efektywnie ją zaplanować. A pracodawcom pomoże wykreować przyjazne środowisko pracy, odpowiadające aspiracjom pracowników.

- Celem badań realizowanych przy współpracy z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej oraz Dziennikiem Bałtyckim jest określenie, co ludzi motywuje do pracy, żeby pomóc pracodawcom w określeniu motywatorów - mówią twórcy ankiety.

Uzyskane wyniki mogą posłużyć jako wskazówka dla pracodawców w kontekście kreowania środowiska zawodowego i stwarzania sprzyjających warunków pracy wynikających z potrzeb i wartości pracowników.

- Zebrane dane dodatkowo zobrazują profil kompetencyjnych współczesnych pracowników – ich kwalifikacje twarde i umiejętności miękkie, a także pozwolą opisać ich doświadczenia wynikające z edukacji i poruszania się po rynku pracy - wyjaśniają autorki badania prof. UG dr hab. Anna Maria Zawadzka, dr Dorota Godlewska - Werner, dr Aleksandra Peplińska z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. - Dzięki pytaniom dotyczącym przyszłej sytuacji zawodowej zostanie określona gotowość do mobilności zawodowej i kompromisu. Przeprowadzona ankieta ma stanowić odpowiedź na pytania dotyczące oczekiwań pracowników wobec pracodawców skonfrontowane z tym, co pracownik sam jest gotowy dać w zamian.

Badanie ankietowe stanowi część większego projektu badawczego dotyczącego współczesnych wzorów kariery zawodowej, ścieżek planowania rozwoju zawodowego i edukacyjnego oraz przekształceń zachodzących na rynku pracy.

Szukasz pracy? Dowiedz się więcej o rekrutacji, planowaniu kariery, CV i rozmowie rekrutacyjnej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki