Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak łączyć pomysły z kapitałem? II edycja konkursu Inwestorni na Pomorzu

Kazimierz Netka
K.Netka
Olbrzymi potencjał intelektualny i wytwórczy drzemie w mieszkańcach naszego regionu. Dzięki tym zasobom, zwanym też kapitałem ludzkim, nasza nauka i gospodarka mogą stać się bardziej konkurencyjne nawet na rynku światowym. Trzeba jednak ułatwić utalentowanym osobom ujawnianie i wykorzystywanie swoich możliwości. Takie szanse stworzyła Agencja Rozwoju Pomorza (ARP), realizując unijny projekt "Biznes dla Biznesu - budowa platformy współpracy między inwestorami prywatnymi i pomysłowymi przedsiębiorcami" finansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt ten daje szansę na pozyskanie kapitału przedsięwzięciom biznesowym będącym we wczesnej fazie rozwoju, poprzez kojarzenie inwestorów z pomysłodawcami.

Taki cel miał też niedawno zakończony konkurs "Od Pomysłu do Biznesu - napisz biznesplan z Inwestornią". Spośród 30 zgłoszonych pomysłów wybrano 7 najlepszych. Swoje pomysły przedstawiło sześciu, ponieważ jeden z pomysłodawców już znalazł inwestora. Prezentacjom przysłuchiwało się jury oraz inwestorzy - aniołowie biznesu, przedstawiciele funduszy kapitałowych i zalążkowych, którzy oceniali, czy warto zainwestować w proponowane przedsięwzięcia biznesowe. Wśród 30 inwestorów znalazły się m.in. Fundusz Kapitałowy ARP inwestujący do 200 tysięcy euro w nowe innowacyjne spółki czy też Sieć Aniołów Biznesu Amber, a także inwestorzy prywatni.

- Dla nas ważnym zwycięstwem będzie gdy choć jeden z pomysłów znajdzie swego anioła - powiedział, witając gości i pomysłodawców, Łukasz Żelewski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza. - Może się tak zdarzyć, że jurorzy wskażą kogoś, kto według nich jest mistrzem świata, a inwestorzy orzekną, że to na przykład ten trzeci jest najlepszy.

Na Galę finałową konkursu wybrano projekty, które zostały najlepiej ocenione pod względem wielu kryteriów, m.in.: pomysłu - jego jakości oraz innowacyjności, możliwości wprowadzenia na rynek oraz skali zastosowania, realności przyjętych założeń - znajomości rynku, konkurencji oraz przyjętej strategii marketingowej, stopnia zaawansowania pomysłu - na ile usługa/produkt jest gotowy do wdrożenia na rynek, doświadczenia i kompetencji branżowych pomysłodawcy i zespołu projektowego, parametrów finansowych inwestycji - opłacalności, adekwatności sprzedaży, zaplanowanych nakładów inwestycyjnych oraz kosztów operacyjnych.

Osobie z zewnątrz mogło się wydawać, że każdy z przedstawionych na Gali pomysłów, to rynkowy przebój, wynalazek, innowacja na skalę światową. Autorzy projektów byli jednak bardziej realistyczni, trzeźwo oceniali swoje możliwości, udowadniali jurorom, że dostrzegają zagrożenia, wiedzą, kto jest konkurentem.

Jako pierwszy został przedstawiony DDROME - multiinstrument audiowizualny, umożliwiający około 10-osobowej grupie tworzenie "na żywo" utworu muzycznego oraz towarzyszących mu efektów wizualnych za pomocą intuicyjnych, prostych w obsłudze urządzeń. Słowem - instrument, przy którym kompozytorem może zostać niemalże ten, co o muzyce nie ma pojęcia.
Inne propozycje to: urządzenie telekomunikacyjne - punkty dostępowe (AP) wykorzystywane w budowie sieci informatycznych oraz telekomunikacyjnych; metoda produkcji jednostek i pomostów pływających, wykonanych z materiału, który gwarantuje niezatapialność konstrukcji oraz nie wymaga jakiejkolwiek konserwacji ze strony użytkowników; ALTAIR - miniaturowy bezzałogowy helikopter przeznaczony do wykonywania zdjęć i kręcenia filmów z niskich pułapów; My Phony - platforma internetowa umożliwiająca generowanie aplikacji mobilnych oraz mobilnych wersji stron internetowych - na urządzenia z systemami operacyjnymi Android i iOS; bezdotykowy Interfejs komputerowy wykorzystujący zdobycze neurotechnologii - innowacyjne urządzenie, które wraz z oprogramowaniem pozwolić ma na intuicyjną pracę z komputerem, przyspieszyć wymianę informacji między urządzeniem a człowiekiem. I tak, od dotykowych, przez bezzałogowe, bezprzewodowe, niezatapialne, "ruchome" strony internetowe doszło do "telemedycyny", czyli wydawania poleceń komputerowi bez dotykania klawiatury, lecz za pośrednictwem myśli. Jury miało niełatwe zadanie, dokonując wyboru najlepszej propozycji.

- Parę razy zdarzało mi się uczestniczyć w tego rodzaju gremiach oceniających takie pomysły - powiedział po obradach jury, jego przewodniczący, Łukasz Żelewski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza. - Zazwyczaj prościej było znaleźć zwycięzcę. Cóż to może oznaczać? Że tutaj poziom był bardzo wyrównany. Wszystkie pomysły w zasadzie zasługiwały na głęboką uwagę i poświęcenie im sporo czasu. Zwycięzca mógł być, i został, tylko jeden. Nie oznacza to, że nie będzie zainteresowania pozostałymi finalistami. Może się okazać, że życie zupełnie inaczej zweryfikuje naszą ocenę.

Zwycięski okazał się unikatowy instrument "DDROME" - przedstawiony na samym początku! Zresztą, już wcześniej zdobył on uznanie, został bowiem wyróżniony w konkursie na Gdyński Biznesplan. Projekt urzeczywistnia w chwili obecnej ośmioosobowy zespół. Trzon zespołu stanowią Marta Wardin, zarządzająca, oraz autor koncepcji i konstrukcji technologicznej Adam Wardin.
- Nie spodziewałam się, że zwyciężymy - powiedziała nam Marta Wardin. - Pozostałe projekty były bardzo atrakcyjne, świetnie zaprezentowane. Nasz prototyp już powstał, znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Każdy będzie mógł zobaczyć pierwowzór naszego multiinstrumentu podczas 8. Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2012, w Gdańsku, w dniach 25 - 26 października br.

Inwestornia łączy pomysły i kapitał

Celem projektu "Biznes dla biznesu - budowa platformy współpracy między inwestorami prywatnymi i pomysłowymi przedsiębiorcami"(B2B) jest inicjowanie kontaktów biznesowych pomiędzy pomysłodawcami, posiadającymi ciekawe projekty a prywatnymi inwestorami - Aniołami Biznesu, posiadającymi kapitał na realizację najbardziej interesujących przedsięwzięć. Głównym narzędziem w projekcie, jest platforma internetowa www.inwestornia.pl Dostępność do platformy internetowej mają osoby z całej Polski. Projekt B2B realizowany jest w ramach działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MŚP" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Będzie on prowadzony do końca 2013 roku.

Bezpośredni kontakt sprzyja rozwojowi biznesu

Rozmowa z Katarzyną Dudą, kierownikiem projektu.

- Galę finałową konkursu "Od Pomysłu do biznesu - napisz biznesplan z Inwestornią" zorganizowaliśmy już po raz drugi. Celem konkursu było wyłonienie najciekawszych pomysłów na biznes, które pomysłodawcy mieliby szansę zrealizować dzięki kapitałowi, wiedzy i doświadczeniu inwestorów prywatnych. Gala to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu autorów pomysłów z inwestorami.

Jakie praktyczne rady mogłaby Pani dać pomysłodawcy wybierającemu się na spotkanie z potencjalnym inwestorem?
Dobrze jest postawić się w roli inwestora, który ryzykuje swój kapitał i spojrzeć na sytuację z jego perspektywy. Należy skupić się na informacjach wyjaśniających założenia projektu oraz pozwalających na określenie ewentualnej roli i zaangażowania inwestora. Warto również uwzględnić bariery w realizacji projektu. Podstawą jest sprecyzowanie realnych prognoz finansowych, takich jak: zakładany wzrost sprzedaży czy planowany wzrost rentowności.

Konkurs to tylko część działań w ramach projektu Inwestornia?
Tak staramy się "Łączyć pomysły z kapitałem", a konkurs to cenny ale nie jedyny sposób na realizację tych działań. Praktyczne wskazówki, jak dobrze sporządzić biznesplan pod kątem przedstawienia pomysłu inwestorowi, znajdują się na platformie www.inwestornia.pl. Oferuje ona pomysłodawcom możliwość zamieszczenia pomysłu w bazie i jego analizę, natomiast inwestorom dostęp do pomysłów i biznesplanów. Obu stronom umożliwiamy nawiązanie współpracy biznesowej. Mamy zarejestrowanych już ponad 500 pomysłów. Cały czas przybywa również inwestorów, którzy gotowi są w nie zainwestować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki