Igrzyska Europejskie. Kajakarze bez awansu do finałów

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Nie udało się polskim kajakarzom awansować do finałów A Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Blisko sukcesu była czwórka na 500 m w składzie: Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Jakub Michalski, Sławomir Witczak, której zabrakło zaledwie 0,3 sekundy do trzeciej lokaty.

Dwie męskie osady walczyły w półfinałach w konkurencjach olimpijskich o zakwalifikowanie się do finału. Czwórka do końca rywalizowała z Czechami o trzecią lokatę, ostatnią premiowaną awansem. Biało-czerwoni przegrali o zaledwie 0,3 sekundy i w czwartek wystąpią w finale B, czyli będą rywalizować o miejsca 10-18.

Witczak i Michalski wystartowali w półfinale dwójek na 500 m. Obaj mieli już za sobą trzy wyścigi w środę i najwyraźniej zabrakło im już sił na kolejny bieg. Zajęli szóstą pozycję i, podobnie jak czwórka, popłyną w finale B.

W przedpołudniowej sesji eliminacyjnej bezpośredni awans do finałów uzyskały cztery polskie osady startujące w konkurencjach olimpijskich na dystansie 500 m. Kobieca kajakowa czwórka (Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto i Adrianna Kąkol) oraz dwójka (Naja, Puławska) wygrały swoje wyścigi, kanadyjkarze Norman Zezula, Aleksander Kitewski zajęli drugą lokatę w przedbiegu, a kanadyjkarki Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak były trzecie.

Pierwsze finały zaplanowano na czwartek.

Regaty kajakowe na Igrzyskach Europejskich mają rangę mistrzostw Europy. Wyniki nie będą miały jednak żadnego wpływu na kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Regaty na Zalewie Kryspinów potrwają do soboty, rozdanych zostanie 16 kompletów medali.