MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hubertus Pomorski w Kościerzynie. Święto myśliwych i atrakcje dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Kościerzyna gościła myśliwych, leśników, a także samorządowców z całego Pomorza, którzy spotkali się na wspólnym świętowaniu Hubertusa. Nie zabrakło także atrakcji dla mieszkańców, którzy mieli okazję spróbować kuchni myśliwskiej.

Hubertus Pomorski w Kościerzynie

Myśliwi, leśnicy, a także samorządowcy spotkali się w Kościerzynie podczas Hubertusa Pomorskiego. Święto to nawiązuje do średniowiecznych tradycji. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, a także podsumowano miniony rok.

Obchody rozpoczęła Msza Święta Hubertowska w kościele pw. Św. Trójcy. Po jej zakończeniu miał miejsce przemarsz do Ogródka Jordanowskiego na część plenerową. A tam przygotowano szereg atrakcji. Była okazja, aby spróbować kuchni myśliwskiej, zobaczyć pokazy: psów myśliwskich, sokolnicze, wabienia jeleni i drapieżników, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Hubertus to przede wszystkim święto myśliwych, ale też okazja dla wszystkich, by choć odrobinę poczuć ducha braci myśliwskiej. Bo bycie myśliwym, to przede wszystkim bezpośrednie obcowanie z przyrodą i stałe jej poznawanie.

- Przypomnę motto, które towarzyszyło naszej całorocznej pracy od poprzedniego Hubertusa Pomorskiego: "Rolnik, leśnik, myśliwy - łączy nas przyroda". Motto trafnie oddaje współpracę tej triady, która wspólnie troszczy się o polską przyrodę, tradycję, tożsamość i wielokrotnie w przeszłości dawała przykład w jaki sposób tych wartości bronić - mówi Andrzej Hinc, wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej.

Podczas uroczystości zwrócono również uwagę na fakt, że we współczesnym świecie coraz mniej miejsca jest dla myśliwych, a nawet dla zwierząt, które coraz częściej przegrywają z ekonomią, czy nieodpowiedzialnie prowadzoną urbanizacją wsi.

- Musimy mierzyć się także z tą częścią społeczeństwa, która licznie angażuje się w podpisywanie różnych petycji, których autorami są organizacje antyłowieckie. Dlatego w dzisiejszym świecie potrzeba odwagi, czasem mocniejszego słowa, aby nasze wartości pokazywać - podkreślał Andrzej Hinc. - Wychodźmy do społeczeństwa, tak jak uczyniliśmy to dzisiaj. Dzielmy się tym co w łowiectwie jest wyjątkowe, przecież mamy wspaniałą tradycję, smaczną, najzdrowszą kuchnię, są wśród nas utalentowani pasjonaci muzyki myśliwskiej, strzelcy, kynolodzy, sokolnicy. W naszej pracy kierujmy się przede wszystkim szacunkiem do przyrody, dbajmy o nią, mając na względzie dobro zwierzyny. Uczmy innych szacunku do przyrody. Szanujmy ciężką pracę rolników, rzetelnie szacując i wynagradzając szkody łowieckie. Wspierajmy służby pana wojewody, a także wszystkie służby weterynaryjne w łagodzeniu skutków Afrykańskiego Pomoru Świń. Zgodnie wspierajmy pracę leśników w prowadzeniu gospodarki leśnej. Jestem przekonany, że wykonując te zadania nasz patron św. Hubert obdarzy nas swoimi łaskami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki