150-rocznica urodzin gen. i kpt. żw. Mariusza Zaruskiego

  150-rocznica urodzin gen. i kpt. żw. Mariusza Zaruskiego

  Jan Kulas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W 150-rocznicę urodzin, warto przypomnieć wybitną i ciekawą sylwetkę generała Mariusza Zaruskiego (1967-1941), a zarazem kapitana żeglugi wielkiej, miłośnika Tatr, pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, a przy tym poety i twórczego pisarza. Latem 1939 r. z harcerzami kończył rejs na "Zawiszy Czarnym". Nie tylko dla młodzieży pozostawał wzorem i przykładem.
  Generał Mariusz Zaruski

  Generał Mariusz Zaruski ©Wikipedia

  Mariusz Zaruski był rówieśnikiem (później żołnierzem) Józefa Piłsudskiego, również rodem z polskich Kresów Wschodnich. Urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie na Podolu. Rodzicami jego byli Seweryn, uczestnik powstania styczniowego, oraz matka Eufrozyna. Mariusz miał także dwóch braci, starszego Stanisława i młodszego Bolesława.

  Do gimnazjum uczęszczał w sławnym Kamieńcu Podolskim. Kiedy rodzina Zaruskich przeniosła się do Odessy nad Morzem Czarnym, M. Zaruski uległ fascynacji morzem. W latach 1885-1890 ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu w Odessie. W czasie wakacji studenckich pływał na statkach morskich do Indii, Chin, Japonii oraz do Syrii i Egiptu. Bez trudności M. Zaruski odbył służbę wojskową w artylerii armii carskiej (1891-1992), w konsekwencji został chorążym rezerwy.

  W 1994 r. Mariusz Zaruski za działalność patriotyczną został skazany na więzienie i 5 lat zesłania. Szczęśliwie został zesłany do Archangielska. Tutaj pozwolono mu pływać (na słowo honoru) na statkach po morzach arktycznych i po Oceanie Lodowatym. W Archangielsku umożliwiono M. Zaruskiemu także ukończenie szkoły morskiej i prowadzenie statków handlowych do Skandynawii.

  Po odbyciu zsyłki, pomimo dobrych perspektyw zawodowych (kapitan rosyjskiej marynarki handlowej) w Archangielsku, Mariusz Zaruski powrócił do Odessy. Tutaj w 1901 r. ożenił się z Izabelą Kietlińską. Warto podkreślić, że żona przez całe życie wspierała jego działalność publiczną. Wkrótce młodzi małżonkowie przenieśli się do Krakowa. W tutejszym centrum ˝życia polskiego˝ M. Zaruski ukończył Akademię Sztuk Pięknych (1901-1905). Kilka lat wcześniej ujawnił się w nim duży talent do malarstwa.

  Czytaj więcej tekstów z kategorii HISTORIA


  Miłośnik Tatr


  Do polskich Tatr Mariusz Zaruski trafił trochę z przypadku, bowiem z powodu złego stanu zdrowia żony przeniósł się on w 1904 r. do Zakopanego. Żona jego zajęła się prowadzeniem pensjonatu (˝Krywań˝). Mariusz Zaruski poświęcił się wielkiej pracy społecznej na rzecz Tatr. Skupiał się na wytyczaniu szlaków górskich, szkolił przewodników, opisywał piękno i urodę polskich Tatr.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prośba o poprawienie chochlika drukarskiego w dacie urodzin Generała

  Marek Marynistyka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam serdecznie

  W pierwszym zdaniu artykułu (za który bardzo dziękuję :) ) wdarł się Państwu chochlik drukarski w roku urodzin Generała Zaruskiego - warto poprawić 9 na 8 w naprawdę fajnym...rozwiń całość

  Witam serdecznie

  W pierwszym zdaniu artykułu (za który bardzo dziękuję :) ) wdarł się Państwu chochlik drukarski w roku urodzin Generała Zaruskiego - warto poprawić 9 na 8 w naprawdę fajnym artykule. Generał Zaruski urodził się oczywiście 31 stycznia 1867 w Dumanowie.

  Serdecznie pozdrawiamzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo