MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia religijnego kultu w powiecie kościerskim

Maciej Wajer
Krzyże i kapliczki zlokalizowane w powiecie kościerskim, w wielu przypadkach były wyrazem wdzięczności za ocalenie z II wojny światowej.

W powiecie kościerskim nie brakuje malutkich miejscowości, na terenie których mieszka kilkudziesięciu lub nieco ponad 100 mieszkańców. Jednak odwiedzając te miejsca, bardzo często można spotkać symbole religijnego obrządku.

Takim przykładem jest miejscowość Puc. Według źródeł nazwa tej miejscowości ma bezpośredni związek z jeziorem. Ze wspomnianych dokumentów możemy się też dowiedzieć, że we wsi istniała kaplica, która była związana z rodem Jezierskich, który był właścicielem tego obszaru. Warto wspomnieć, że była to kaplica prywatna. W XVIII wieku były w niej odprawiane msze święte, nawet w dzień powszedni. Posługę pełnił wówczas duchowny z Zakonu Cystersów. W okresie międzywojennym we wsi mieszkało około 130 osób. Wszystkie były wyznania rzymskokatolickiego. W Pucu nie brakuje też innych miejsc związanych z religijnym kultem. Świadczą o tym krzyże oraz kapliczki. Jeden z nich został postawiony z inicjatywy Jana Zaworskiego i Franciszka Drozdowskiego. Natomiast jedyna kapliczka z figura Matki Bożej znajduje się na prywatnej posesji. Warto też wspomnieć, że we wsi jest też niewielki krzyż wraz z tablicą, która upamiętnia pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców tych okolic. Znajdują się na niej nazwiska mieszkańców Puca, Dobrogoszczy, Nowej Wsi i Dąbrówki. Zostali oni zamordowani w roku 1939 w lesie w pobliżu Skarszew.

Inny krzyż w Pucu został postawiony przez Bernarda Heringa, który pochodził z Lipusza. Krucyfiks powstał w 1914 roku, jednak w czasie II wojny światowej został zniszczony. Nowy obiekt postawiono kilka lat po zakończeniu działań wojennych. W wojennymi losami wiążę się również historia krzyża znajdującego się w pobliskiej wsi Dąbrówka. Powstał on z inicjatywy Wawrzyńca Augustyniaka, który w ten sposób wyraził swoją wdzięczność Opatrzności za szczęśliwy powrót z wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki