Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerska Baza Obozowa w Czernicy już jest całoroczna. Inwestycja kosztowała niemało

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Dokładnie 3,5 mln złotych kosztowało wybudowanie w Harcerskiej Bazie Obozowej w Czernicy nowego budynku z zapleczem sanitarnym i pokojami gościnnymi dla 50 osób. Inwestycję sfinansowali: Lasy Państwowe, Chorągiew Gdańskw ZHP oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dzięki temu harcerze do Czernicy mogą już przyjeżdżać cały rok.

Nikt tak naprawdę nie wie dokładnie kiedy las nad brzegiem jeziora Dybrzk w Czernicy stał się ulubionym miejscem wypadów harcerzy. W dokumentach Nadleśnictwa Przymuszewo jest rok 1972, ale harcerze pamiętają, że było to dużo wcześniej.

- W 67? Nie, ja tu wcześniej na spływie byłem. W latach 50. już byłem tutaj, jako uczeń. Tutaj wcześniej była szkółka leśna. To był chyba 60-któryś rok. I pierwsze były postawione takie domki Baby Jagi dla kolonii zuchowej. Baza powstała za pierwszego hufcowego Gdyni, który dogadał się z partią. Na zebraniu byli wezwani dyrektorzy przedsiębiorstw gdyńskich i było powiedziane, że tu dzieci gdyńskie jeżdżą na obóz i trzeba im pomóc. No i sekretarz partii wyznaczył, że każde przedsiębiorstwo musi jeden domek postawić i dlatego powstały te domki. Każdy jest inny. Każdy inna firma budowała – wspomina Roman Zagórski z Gdańska, który był obecny na uroczystości oddania do użytku nowego budynku.

W tym nowym budynku znajduje się całoroczna baza noclegowa dla 50 osób. Jak trudno było pozyskać na ten cel pieniądze, wie gospodarz terenu nadleśniczy z Przymuszewa Artur Kowalski.

- Był rok 2017, po nawałnicy. Nikt nie chciał z nami rozmawiać na temat rozbudowy bazy. Użyłem najważniejszego argumentu. W rozmowach bowiem pytałem, czy mamy pozwolić by wydarzyła się podobna tragedia, jak w Suszku (podczas nawałnicy na obozie harcerskim w lesie zginęły dwie harcerki – przyp. red.)? Wówczas rozmowa zaczynała wyglądać inaczej – wspomina swoją determinację Artur Kowalski.

Harcerska Baza Obozowa w Czernicy wzbogaciła się nie tylko o nowy budynek, w którym mieścić się będzie centrum edukacyjne, ale też zaplecze sanitarne.

- Myślimy przyszłościowo, żeby szkolić przyszłych instruktorów chorągwi gdańskiej, ale też nie tylko, bo jesteśmy otwarci na całą organizację, na tych edukatorów ekologicznych, którzy będą później mogli wychowywać młodsze pokolenie w kwestii ekologii i tego, jak dzisiaj żyć w społeczeństwie, żeby zadbać o naszą planetę – mówi rzecznik prasowy chorągwi gdańskiej ZHP Michał Hinc.

Harcerska Baza Obozowa w Czernicy rozwija się nieustannie. Apetyt na jeszcze i więcej nie maleje.

- Dzisiaj już rozmawialiśmy, że już jest kolejny pomysł. Dzięki tej rozbudowie powstał dziedziniec, który należy również wykorzystać do celów edukacyjnych i żeby można było prowadzić pod dachem zajęcia. Mamy więc kolejny plan na to, co dalej zrobimy w Czernicy – zapowiada wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

I co ciekawe, pierwszy obóz szkoleniowy dla edukatorów ekologicznych właśnie się rozpoczął.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki