Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel ludźmi na Pomorzu. Prokuratura prosi pokrzywdzonych o kontakt. Cudzoziemcy byli zastraszani, bici i traktowani jak niewolnicy

oprac. mk
Wojciech Matusik
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadząca postępowanie w sprawie handlu ludźmi, prosi o kontakt osoby pokrzywdzone, które do tej pory nie zostały jeszcze przesłuchane.

W sprawie dotyczące handlu ludźmi zarzuty usłyszały trzy osoby: 42 letni Euzebiusz D. oraz dwie kobiety w wieku 40 i 61 lat. Wszyscy zostali zatrzymani 29 października 2018 roku.

Do procederu werbowania pracowników do pracy przymusowej na terenie Polski oraz Szwecji wykorzystywane były legalnie działające firmy: Yes! We Can Renovate z siedzibą w Kąpinie oraz BYGG Service Company Scandinavian Sp. z o.o. z siedzibą w Bolszewie.

Handel ludźmi. Jak działali członkowie grupy?

42-letni Euzebiusz D. od 2016 roku za pomocą legalnie zarejestrowanej firmy sprowadzał do Polski i Szwecji pracowników z Ukrainy, Gruzji i Białorusi wykorzystując do tego ogłoszenia na polskich i ukraińskich portalach internetowych. Z relacji śledczych wynika, że realia pracy w branży budowlanej, do której byli kierowani cudzoziemcy nazwać można współczesnym niewolnictwem.

- Gdy upominali się o zapłatę, grożono im deportacją lub fałszywie oskarżano o kradzież, wysyłając zawiadomienia do organów ścigania. Z ustaleń śledczych wynika, że 42-latek organizował obowiązkowe odprawy pracownicze, na których zastraszał pracowników, poniżał ich, ubliżał, a nawet bił. Często wykorzystywał też krytyczne położenie przyjezdnych, którzy nie mieli już własnych środków do życia i musieli polegać wyłącznie na wynagrodzeniu, jakie miała wypłacać firma 42-latka – tłumaczył kpt. Andrzej Jóźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Właśnie strażnicy graniczni, w których strukturach powołana została specjalna grupa złożona z doświadczonych funkcjonariuszy śledczych i kryminalnych, dokonali zatrzymań 3 osób w związku z procederem, którego wartość szacowana jest na co najmniej 4,5 miliona złotych.

Czytaj więcej na ten temat: Zarzuty za handel ludźmi wart 4,5 mln zł dla trzech mieszkańców Pomorza

Gdzie mogą się zgłaszać pokrzywdzeni?

Wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone, a które dotychczas nie zostały przesłuchane, proszone są o zgłaszanie się do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, ul. Wały Jagiellońskie 36, 80-853 Gdańsk za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] albo do Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, numer telefonu: +48 58 524 22 22.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionych tygodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki