Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Halina Winiarska-Kiszkis oraz Jerzy Kiszkis z szansą na Honorowe Obywatelstwo Gdańska. Decyzja radnych jeszcze w lutym 2020 r.

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Halina Winiarska-Kiszkisz oraz Jerzy Kiszkis
Halina Winiarska-Kiszkisz oraz Jerzy Kiszkis Urząd Miejski w Gdańsku
Małżeństwo aktorów - Halina Winiarska-Kiszkis oraz Jerzy Kiszkis - które od wielu lat związane jest z Gdańskiem, ma szansę otrzymać Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska. W poniedziałek w biurze Rady Miasta Gdańska został złożony wniosek w tej sprawie poparty przez przewodniczącą Rady Agnieszkę Owczarczak oraz prezydent Aleksandrę Dulkiewicz.

Halina i Jerzy Kiszkisowie sprowadzili się do Gdańska w latach 60. Na długie lata związali się z Teatrem Wybrzeże. Współpracowali także m.in. z seminarium duchownym w Gdańsku ucząc alumnów dykcji i fonetyki. Oboje byli mocno zaangażowani w ruch obywatelski wokół Solidarności w Sierpniu 1980 oraz w kolejnych latach.

- To jedno z najbardziej rozpoznawalnych małżeństw w Gdańsku. Para świetnych aktorów, ale nie tylko aktorów. Są zaangażowani w życie obywatelskie, ale też w kształcenie ludzi - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. - Pani Halina i pan Jerzy są gdańszczanami z wyboru. Sprowadzili się do Gdańska w latach 60. Występowali na deskach Teatru Wybrzeże, ale też w teatrze telewizji. W czasach komunizmu zaangażowani w ruch Solidarności. Obydwoje występowali z przedstawieniami wspierając strajkujących stoczniowców, byli internowani w stanie wojennym. Stoją na straży wartości bycia przyzwoitym oraz walki o demokrację. Swoją postawą pokazują jak iść przez życie.

Inspiracją do nadania tego tytułu był wniosek podpisany przez m.in. Mieczysława Abramowicza, Mirosława Bakę, Krystynę i Stefana Chwinów, Annę Czekanowicz, Bożenę Grzywaczewską, Bogdana Lisa, ks. Krzysztofa Niewiadomskiego, Dorotę i Jacka Starościaków, Jacka Taylora, Romana Nowosielskiego, Dorotę Kolak czy Macieja Kosycarza.

- Ten wniosek zbiegł się z naszymi rozmowami. Bardzo się cieszymy, że oprócz naszego pomysłu jest tak duże poparcie ze strony takich osób - dodała Agnieszka Owczarczak.

Wniosek został poparty przez kluby radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.

- Halina i Jerzy Kiszkisowie pokazywali przez lata, jak wielką wagę ma słowo i gest. Szczególnie w roku 40-lecia strajków sierpniowych, wielkiego zrywu solidarnościowego. Bardzo się cieszę, że w roku 40-lecia powstania Solidarności osoby zasłużone dla kultury, rozsławiania Gdańska, ale z drugiej strony przez ich postawę życiową, będą mogli zostać Honorowymi Obywatelami Miasta Gdańska - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Głosowanie nad wnioskiem 27.02.2020 na sesji Rady Miasta

Głosowanie nad wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Gdańska odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta 27 lutego. Jeżeli projekt uchwały w tej sprawie zostanie przegłosowany, w kwietniu odbędzie się uroczyste nadanie tytułów. Najprawdopodobniej odbędzie się to w Dworze Artusa.

Ostatnią osobą, która do tej pory otrzymała Honorowe Obywatelstwo Gdańska jest prof. Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, więźniarka obozów dla jeńców podczas II wojny światowej oraz działaczka związana z Solidarnością w latach 80.

Profesor Joanna Muszkowska-Penson dołączyła do grona Honorowych Obywateli Miasta Gdańska

Profesor Joanna Muszkowska-Penson dołączyła do grona Honorow...

Halina Winiarska-Kiszkis

Halina Winiarska-Kiszkis urodziła się 8 października 1933 roku w Chrzanowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i rozpoczęła pracę aktorską w amatorskim teatrze Nurt w Nowej Hucie (1952).

W 1966 związała się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Ma na swoim koncie ponad sto ról teatralnych, kilkanaście filmowych. Zasłynęła jako mistrzyni repertuaru klasycznego, grając m.in. tytułową Elektrę w tragedii Sofoklesa (reż. Jerzy Zegalski), Królową w Królu Ryszardzie II Shakespeare’a, Ifigenię w Ifigenii w Taurydze Goethego, Gertrudę w Hamlecie Shakespeare’a (reż. Marek Okopiński), tytułowe role w Marii Stuart Schillera (reż. Jerzy Hoffmann) i w Helenie Eurypidesa (reż. Stanisław Hebanowski), Raniewską w Wiśniowym sadzie (reż. Krzysztof Babicki). Do jej najwybitniejszych kreacji w repertuarze współczesnym należą: Molly Bloom w Ulissesie według Joyce’a (reż. Zygmunt Hubner), tytułowa rola w Matce Witkacego (reż. Tadeusz Minc), role w sztukach Albeego w reżyserii Hebanowskiego: Marta w Kto się boi Virginii Woolf? i Alicja w Maleńkiej Alicji.

Wystąpiła w kilkudziesięciu przedstawieniach Teatru TV, m.in. jako Pani Alving w Upiorach Ibsena (1979), Hrabina w Wallensteinie Schillera (1989) i Klytajmestra w Elektrze Eurypidesa (1994). Wykreowała także kilkanaście postaci filmowych, m.in. w opartym na autentycznych wydarzeniach filmie Zagrożenie Wacława Florkowskiego (1976), w którym zagrała byłą więźniarkę Marię, główną oskarżycielkę w procesie wytoczonym strażniczce obozu na Majdanku.

Wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni (1977–1985). Była członkinią SPATiF-ZASP (1961–1981), Zarządu Głównego (1979–1981).

Występami w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu ’80 wspierała strajkujących robotników. Trzy miesiące później uczestniczyła w strajku okupacyjnym pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od września 1980 roku pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej „Solidarności” w Teatrze Wybrzeże.

Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana (13.12.1981 – 19.01. 1982). Artystycznie angażowała się podczas mszy za Ojczyznę w gdańskich kościołach (1982–1988) i w sierpniu 1988 roku w trakcie strajków w Stoczni i Porcie Gdańskim. W 1989 roku weszła w skład Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Gdańsku.

Uhonorowana m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Pomorską Nagrodą Artystyczną (2010). Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptun” (2012).

Jerzy Kiszkis

Jerzy Kiszkis urodził się 4 marca 1938 roku w Warszawie. Wojna zastała jego rodzinę w Bydgoszczy, okupację przeżyli na Wileńszczyźnie. Po wojnie osiedlili się w Bydgoszczy. Tam jego matka, nauczycielka, poddana została represjom komunistycznych władz.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (1961). W latach 1956–1966 był aktorem teatrów w Grudziądzu, Zielonej Górze, Katowicach i Poznaniu, w latach 1966–2003 występował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Ma na swoim koncie wybitne role m.in. w Ulisessie Joyce’a, Matce Witkacego, Jegorze Bułyczowie i innych Gogola, Księdze Hioba i Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły, Chłopcach Grochowiaka, Wróżbach kumaka według Grassa, Kopenhadze Frayna oraz liczne występy w filmie, radiu i telewizji.

Od 1968 roku prowadził zajęcia z fonetyki i kultury żywego słowa w Biskupim Seminarium Duchownym (od 1992 Gdańskie Seminarium Duchowne), wcześniej także w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Do nauczania wrócił w 1997 roku, aby przez kolejne dziesięć lat prowadzić zajęcia z kultury mowy na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

W sierpniu 1980 roku wraz z grupą aktorów z Trójmiasta wspierał strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina występami w Sali BHP. Od września 1980 roku był członkiem Solidarności Pracowników Teatru w Gdańsku.

13 grudnia 1981 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, po czym zwolniony 15 stycznia 1982 roku. W latach 1982–1988 współorganizował msze za Ojczyznę, uczestniczył i współorganizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, programy artystyczne w gdańskich kościołach z okazji rocznic narodowych oraz spektakle teatralne z kręgu kultury niezależnej. W sierpniu 1988 roku występował dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej i Porcie Gdańskim. W latach 1989–1993 ponownie przystąpił do struktur Solidarności. Od lat 60. członek SPATiF-ZASP, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1996), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007). Laureat Nagrody Kulturalnej Miasta Gdańska Splendor Gedanensis (1990).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki