Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarancje KUKE dla norweskiego armatora na promy z Remontowej Shipbuilding

JKL
Stocznia Remontowa Shipbuilding SA - nabrzeże stoczniowe
Stocznia Remontowa Shipbuilding SA - nabrzeże stoczniowe Karolina Misztal / Archiwum
Pod koniec 2018 r. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych objęła ochroną ubezpieczeniową należności wynikające z kredytu udzielanego przez DNB Bank ASA z Norwegii tamtejszemu przewoźnikowi promowemu. Kontrakty obejmują zakup czterech promów pasażersko-samochodowych w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding.

Chodzi o kontrakty z lipca i sierpnia ubiegłego roku przewidujące budowę przez Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding czterech dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid dla armatora Norled. Promy obsługiwać będą połączenie Mannheller-Fodne.

Czytaj także:

Instrument, z którego skorzystał norweski armator jest jednym z oferowanych przez KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego nakierowanych na wsparcie polskiego eksportu.

Promy budowane w Remontowej Shipbuilding będą wyposażone w napę Diesel Electric Hybrid
Promy budowane w Remontowej Shipbuilding będą wyposażone w napę Diesel Electric Hybrid mat. prasowe

Łączna wartość ubezpieczonych przez KUKE należności kredytowych DNB Bank ASA to ponad 770 mln koron norweskich, czyli ok. 350 mln zł, a okres ochrony ubezpieczeniowej wynosi 12 lat dla każdego z promów.

- Najnowsza transakcja pokazuje, że oferowany wspólnie przez KUKE i BGK instrument jest finansowo bardzo atrakcyjny również dla firm i współpracujących z nimi banków z Europy Zachodniej, gdzie stopy procentowe od dawna utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. To też doskonały przykład pokazujący, że krajowe instytucje powołane do wsparcia polskiego eksportu nie ograniczają się jedynie do obsługi transakcji z rynkami rozwijającymi się i uznawanymi za bardziej ryzykowne. Widzimy bowiem rosnące zainteresowanie użyciem tego modelu finansowania przez kolejne banki z krajów zachodnich, zamierzających pożyczać swoim klientom środki na zakupy w polskich firmach - powiedział Piotr Maciaszek, dyrektor Biura Ubezpieczeń Kredytów Inwestycyjnych w KUKE.

Przeczytaj więcej na temat

Na czym polega atrakcyjność rozwiązania?
- System polega na wzajemnych rozliczeniach różnic w oprocentowaniu, a więc dopłat lub nadwyżek, pomiędzy BGK a bankiem udzielającym kredytu na zakup towarów lub usług od polskiego dostawcy. Dzięki temu bank komercyjny może zaoferować swojemu klientowi kredyt ze stałą stopą procentową CIRR (Commercial Interest Reference Rate), a jednocześnie uzyskiwać przychody skalkulowane zgodnie ze zmiennym oprocentowaniem, np. LIBOR lub EURIBOR - dodała Anna Babiarz, dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w BGK.

Zobacz też:

Wodowanie  trawlera pelagicznego w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku 27.03.2018

Wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding 27.03.2018. Wodow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki