Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne burze przetaczają się przez Pomorze! Lokalne intensywne opady deszczu. Śledź rozwój komórek burzowych online! [06.08.2019]

Maria Poznańska
Gwałtowne burze przetaczają się przez Pomorze! Lokalne intensywne opady deszczu. Śledź rozwój komórek burzowych online! [06.08.2019]
Gwałtowne burze przetaczają się przez Pomorze! Lokalne intensywne opady deszczu. Śledź rozwój komórek burzowych online! [06.08.2019] K. Misztal
Gwałtowne burze z wyładowaniami atmosferycznymi i opadami deszczu przetaczają się przez Pomorze. W wielu miejscach grzmi i pada. Silna ulewa przeszła też przez Gdynię. Czekamy na sygnały z Waszych miejscowości!

Gwałtowne burze nad Pomorzem. Prognozowane opady deszczu i gradu

- W tej części Polski burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 30-35 mm oraz opady gradu do 2-3 cm. Ze względu na obecność podwyższonych parametrów kinematycznych burze mogą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe, a także superkomórki. Wtedy opady deszczu mogą wynieść nawet ponad 40 mm. Dodatkowo burzom towarzyszyć może silny wiatr w porywach do 80 km/h, a w przypadku superkomórek ponad 80 km/h - piszą na swojej stronie Łowcy Burz.

IMGW nie wydało ostrzeżeń dla naszego województwa. W warmińsko- mazurskim prognozuje się burze z silnym wiatrem do 75 km/h.

Pomorski Alarm Pogodowy na Facebooku pisze o tym, że popołudniu przez region może przejść zorganizowana formacja burzowa.
- Stąd dla wszystkich powiatów, poza Wybrzeżem, aktualizujemy prognozę do 1 stopnia zagrożenia (rano nie został wydany). Podczas burz, spodziewane są ulewne opady deszczu i silny wiatr - podają.

Jak wygląda sytuacja u Was? Ślijcie nam zdjęcia na adres [email protected] lub zamieszczajcie pod postem na Facebooku:

Gdzie jest burza teraz? Sprawdzajcie na bieżąco na radarze burzowym online:

źródło: windy.com

Burze pogodowe mają niewielki zasięg i nie zmieniają pogody poza strefą oddziaływania. Charakteryzują się niekiedy dużą intensywnością wyładowań elektrycznych. Wierzchołki komórek burzowych (chmur) sięgają do 15-16 km nad poziom morza, tworząc charakterystyczne kowadła. Dzieje się to zwykle latem, gdy podłoże jest mocno nagrzane. Drugi typ to burze frontowe, bardziej zauważalne, a w związku z tym, przewidywalne,  o różnym "pobudzeniu", często zmieniające siłę rażenia, zmieniające pogodę na gorszą w dłuższym okresie. Nadciągające ławą burze posiadają potencjał energetyczny, często ciągną za sobą niszczycielskie wiry powietrza, za to niosą ze sobą mniejsze gradobicia niż burze letnie, zwane od ruchu mas powietrza burzami konwekcyjnymi lub termicznymi .

Burza na Pomorzu. 10 porad, jak przetrwać burzę! [niezbędne ...

Interaktywna mapa burzowa - kliknij i sprawdź, gdzie jest burza:
Mapa burzowa Polski

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki