Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Szemud zawalczyła o zmiany na Trasie Kaszubskiej

Joanna Kielas
mat. GDDKiA
Mieszkańcy gminy Szemud znów pokazali swą siłę w starciu z drogowcami o kształt Trasy Kaszubskiej.

Po odbywających się w grudniu w każdej gminie spotkaniach informacyjnych o tej inwestycji z projektantami można było składać wnioski o chodniki, dojazdy, tunele, których drogowcy nie ujęli w projekcie nowej trasy, a które są potrzebne mieszkańcom. Podczas gdy w Lęborku, Łęczycach i Luzinie złożono po kilka takich wniosków, to w Szemudzie aż 270! Wiele z nich podpisywały grupy osób, łącznie pod złożonymi petycjami podpisało się około 3 tysięcy mieszkańców. Na tak szybkie zorganizowanie się był tylko tydzień od spotkania - bo taki termin dali drogowcy.

Zielone światło dla drogi S6
Raport z wniosków i uwag do projektu Trasy Kaszubskiej w gminie Żukowo będzie 29 stycznia 2016

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku początkowo utknęła pod wielką liczbą szemudzkich pism, ale od kilku dni w internecie są już dostępne odpowiedzi drogowców, z których wynika, że większość spraw, o jakie proszono, została pozytywnie rozpatrzona.

- Wielokrotnie podczas spotkań z udziałem projektantów wójt gminy Ryszard Kalkowski apelował do mieszkańców, by dokładnie przyjrzeli się mapom i jeśli dostrzegali brak jakiegoś fragmentu infrastruktury, to by o nią wnioskowali - mówi Roman Przybyt, doradca wójta gminy Szemud. - W sporządzaniu tych pism pomagali nasi urzędnicy, wystarczyło przyjść do gminy. Wszystko dlatego, że Trasa Kaszubska jest szansą na ogromny rozwój gminy, ale musimy zadbać, by cała ta nowa infrastruktura drogowa była przyjazna dla mieszkańców.

W internecie opublikowano już 114-stronicowy dokument - odpowiedź na wnioski mieszkańców gminy, ale z ostatecznym świętowaniem sukcesu w Szemudzie czekają na uaktualnienie map przebiegu trasy S6.

- Dopiero gdy na mapie zobaczymy naniesione chodniki, przejścia i inne elementy, o jakie prosili mieszkańcy, będziemy spokojni - mówi Przybyt.

Równolegle z odpowiedziami na wnioski mieszkańców (do opracowania są jeszcze te z Chwaszczyna i Gdyni) trwa sprawdzanie wniosków firm, które chcą stanąć w przetargach na budowę Trasy Kaszubskiej.

- Potrwa to prawdopodobnie do wiosny, a chętnych zgłosiło się ponad 20 firm i konsorcjów - informuje Piotr Michalski z GDDKiA.

Do tego warto dodać, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utrzymała w mocy decyzję środowiskową na trasę S6 na odcinku od Trójmiasta do Lęborka. Generalny dyrektor ochrony środowiska utrzymał w mocy decyzję regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Gdańsku w tej sprawie, po rozpatrzeniu 27 odwołań wniesionych przez strony postępowania. Oznacza to, że decyzja jest ostateczna i drogowcy mogą bez przeszkód budować drogę S6.

W ramach przedsięwzięcia, w celu ograniczenia oddziaływania Trasy Kaszubskiej na środowisko, zaplanowano wiele urządzeń ochrony środowiska, m.in. 8 przejść dla dużych zwierząt, 9 przejść dla średnich, 36 przejść dla małych, 66 przejść dla płazów oraz 134 ekrany akustyczne.

Trasa Kaszubska, łącząca Lębork z trójmiejską obwodnicą, ma mieć 64 km długości. Według planów, budowa ma się rozpocząć w 2018 roku i zakończyć latem 2020 roku.

[email protected]

Dołącz do naszej stronyMotogakty Pomorze na Facebooku. Znajdziesz tam aktualne informacje drogowe, zapowiedzi i relacje z wydarzeń motoryzacyjnych oraz aktualności dotyczące przepisów drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki