Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdyńskie akcje krwiodawstwa przed Urzędem Miejskim zostały wyróżnione, ze względu na rekordową ilość pobranej krwi w 2017 roku

Piotr Kallalas
Najwięcej krwi podczas ambulansowych akcji poboru krwi w 2017 roku zebrano pod Urzędem Miasta Gdyni.
Najwięcej krwi podczas ambulansowych akcji poboru krwi w 2017 roku zebrano pod Urzędem Miasta Gdyni. Lechosław Dzierżak
Ambulans Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na stałe wpisał się w krajobraz Al. Marszałka Piłsudskiego. W ubiegłym roku przed Urzędem Miasta zorganizowano 29 akcji poboru krwi.

Akcje krwiodawstwa pod Urzędem Miejskim zostały wyróżnione, ze względu na rekordową ilość krwi jaka została pobrana w ubiegłym roku. Krew jest oczywiście potrzebna zawsze i w każdych okolicznościach, jednak cieszy fakt, iż ze specjalnych ambulansów pod jednostką samorządu skorzystano 581 razy. Z tych donacji uzyskano przeszło 261 litrów krwi.

- Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. To nic nie boli, nic nie kosztuje i jest całkowicie bezpieczne, a ratuje ludzkie życie. Jakbyśmy tego nie robili lekarze byliby bezradni, krew to niezastąpiony lek. Jak dotąd nikomu nie udało się wyprodukować sztucznej krwi i jedynym jej źródłem jest organizm ludzki. Cieszymy się, że to właśnie Gdynia i nasz klub są najlepsi nie tylko w Trójmieście, ale w całym województwie pomorskim - powiedziała Iwona Kondracka, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni.

Czytaj także: Twoja krew ratuje życie [PORADNIK KRWIODAWCY]

Obecnie do klubu należy 115 członków, którzy cyklicznie oddają krew. Na spotkaniu podsumowującym ubiegły rok był obecny Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, który podkreślił znaczenie organizowania akcji terenowych. - To dzięki Wam w województwie pomorskim nie brakuje krwi, a wręcz bywają takie okresy w których musimy Was zniechęcać do organizowania kolejnych akcji, czy zachęcać do ich przekładania bo mamy spore zapasy krwi. Krew najlepiej magazynować w człowieku, wtedy jest zapewniona jej świeżość. Czasem mamy wysokie zapasy krwi, a czasem jej nam brakuje. Jesteśmy wdzięczni, że zawsze reagujecie na nasze apele.

Na stronie Regionalnego Krwiodawstwa na bieżąco jest podawana informacja dotycząca zapotrzebowania na krew. W tym momencie najniższy poziom zapasów dotyczy krwi 0 RhD+ i 0 RhD-. Oddanie krwi jest w pełni bezpieczne - użyty sprzęt do poboru jest zawsze jednorazowy, a nad wszystkim czuwa wykwalifikowany personel medyczny.

Oddajcie krew!

Każdy z nas może zorganizować podobną inicjatywę. Wystarczy zgromadzić 30 osób, które deklarują chęć oddania i zgłosić się do centrum z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach jest wysyłany jeden z dwóch ambulansów, który posiada cztery fotele do pobierania krwi.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki