Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Siedlisko ptaków w torpedowni? Wizja absolwentki architektury Politechniki Gdańskiej

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Urządzenie siedliska ptaków i ośrodka edukacyjnego w torpedowni nieopodal plaży w Babich Dołach w Gdyni zaproponowała w ramach pracy magisterskiej Agnieszka Nyka, absolwentka wydziału architektury Politechniki Gdańskiej. To kolejny już pomysł na zagospodarowanie stojącego na wodzie i niszczejącego, zabytkowego obiektu z czasów II wojny światowej.

Na potrzeby pracy przeprowadzonych zostało szereg analiz architektonicznych, urbanistycznych, funkcjonalnych, ale też historycznych i przyrodniczych. Pomysł adaptacji torpedowni konsultowany był także z ornitologiem z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.

Siedlisko ptaków w gdyńskiej torpedowni? Jest taki projekt

- Projekt powstał jako sygnał, że architektura nie powinna być już tylko dla ludzi, ale także stanowić ramy dla przyrody - uzasadnia swój pomysł Agnieszka Nyka. - Program funkcjonalny założenia zbudowany jest więc na dwóch równoległych celach. Pierwszy to stworzenie warunków dla zapewnienia siedlisk przyrodniczych i rozwoju ekosystemów morskich, ochrona lęgów i rozwój bioróżnorodności. Drugim celem jest stworzenie ośrodka edukacyjnego i centrum dla zwiedzających.

Przypomnijmy, że to kolejne już pomysły na zagospodarowanie jednej z najbardziej charakterystycznej budowli w Gdyni, pozostałości po niemieckiej okupacji z czasów II wojny światowej. Wcześniej przedstawiano koncepcje powstania nieopodal plaży w Babich Dołach m.in. hotelu na wodzie, a nawet... klasztoru. Obecnie żaden z tych pomysłów nie wydaje się jednak możliwy do realizacji. Nie wiadomo, kto miałby je sfinansować. Budynek dawnej torpedowni, należący do Skarbu Państwa, znajduje się też w złym stanie technicznym i nie pojawiają się żadne informacje na temat jego ewentualnego remontu.

Klasztor w miejsce torpedowni w Babich Dołach? To pomysł abs...

Tak ma wyglądać obiekt, który zastąpi budynek LOT-u [WIZUALIZACJE]

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki