MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Festiwal Sztuki Aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego

Henryk Tronowicz
Gdynia w czasie tego weekendu będzie miejscem dwóch imprez z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego

Ze znakomitym artystą ekranu i sceny, aktorem stołecznego Teatru Narodowego, będzie można zasiąść do Biesiady Literackiej "Pan Wołodyjowski w Rivierze" w niedzielę 29.11 o godz, 12.00 w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej "Riviera" (wstęp wolny). W poniedziałek 30 .11 w Klubie Filmowym DKF Żyrafa rozpocznie się Festiwal Sztuki Aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego.

Tegoroczny Festiwal Sztuki Aktorskiej to kontynuacja corocznego cyklu organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych przy wsparciu Miasta Gdyni. To już ósma edycja w tym cyklu, którą poprzedziły spotkania z m.in. Andrzejem Sewerynem, Jerzym Stuhrem, Krystyną Jandą i Jerzym Trelą. Wydarzenie, promujące edukację kulturalną i rodzące szansę na bliższe poznanie osiągnięć artystycznych najwybitniejszych polskich aktorów teatru i kina, w tym roku rozszerzyło swój zasięg. Po raz pierwszy festiwal zagości w Rumi i Wejherowie, gdzie - oprócz imprez w Gdyni - odbędą się spotkania z aktorem.

W prezentowanych filmach ze Zbigniewem Zamachowskim nie zabraknie dzieł klasycznych ("Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Pierścień i róża" Jerzego Gruzy, ekranizacji literatury ("Wiedźmin" według prozy Andrzeja Sapkowskiego, "Weiser" na podstawie powieści Pawła Huelle), czy portretu wokalisty Dżemu ("Skazany na bluesa"). Każda kreacja Zamachowskiego zachowuje się mocno w pamięci widza, jednak chyba szczególnie mocno została zapamiętana postać Michała Wołodyjowskiego w wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana ekranizacji "Ogniem i mieczem" (1999) według powieści Henryka Sienkiewicza. Krytyka rolę w wykonaniu Zamachowskiego chwaliła. On sam nie uznał jej za swój sukces. Po obejrzeniu filmu Hoffmana Zamachowski doszedł do wniosku, że nie zdobył się na dystans do tej roli, już nie mówiąc o stresie, jaki przeżywał za każdym razie, kiedy musiał wskakiwać na konia...

Zamachowski ma już w swoim filmowym dorobku dziesiątki ról o ogromnie rozpiętej skali dramatyzmu. Na ekranie zadebiutował w roku 1981 wspaniałą rolą Ryśka w "Wielkiej majówce" Krzysztofa Regulskiego. Pojawił się następnie u Stanisława Barei w serialu "Zmiennicy" i szybko okazał się świetnym partnerem czołowych polskich aktorów. Dwukrotnie występował w filmach Krzysztofa Kieślowskiego. Najpierw w "Dekalogu, 10", w którym stworzył brawurową kreację obok Jerzego Stuhra, a następnie w "Trzech kolorach: Białym", gdzie błysnął obok Janusza Gajosa. Wraz z Gajosem dali też popis aktorstwa w "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego. Podobnie było w "Pułkowniku Kwiatkowskim" Kazimierza Kutza, w duecie z Markiem Kondratem.

Jedną ze swoich najciekawszych ról stworzył Zamachowski w filmie Kutza "Zawrócony", za którą na festiwalu w Gdyni otrzymał w roku 1995 nagrodę dla najlepszego aktora (sukces ten powtórzył kilka lat później dzięki roli w filmie "Przybyli ułani" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego).

Zamachowski jednak na laurach nie spoczywa. Dziesięć lat temu, kiedy odmienił emploi i kiedy wcielił się w tak różnych bohaterów jak nauczyciel-potwór w "Weiserze" Marczewskiego, właściciel stacji benzynowej w "Stacji" Piotra Wereśniaka czy kaleki Edek w "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego, wypowiedział refleksję znamienną: "Chciałbym zostać przez publiczność zaaprobowany w rolach bohaterów niekoniecznie miłych i sympatycznych. Pozostaję jednak ostrożny, bo już kiedyś, po wyżu, strasznie dołowałem... To było jakby za karę po nagrodach o splendorach"...

Zamachowski twierdzi, że wiele zawdzięcza Andrzejowi Wajdzie, który w roku 1988 powierzył mu w "Biesach" odtworzenie postaci odpychającej, mrocznej, która w dodatku dostaje ataku szału i próbuje dokonać morderstwa. Wajda uzmysłowił Zamachowskiemu, że nie musi grać wyłącznie ról komediowych, że potrafi wcielić się także w postać tragiczną, odpychającą.

Zbigniew Zamachowski został także dostrzeżony przez filmowców zagranicznych. Wystąpił w amerykańskim filmie "Dowód życia" (obok Meg Ryan i Rusella Crowe'a), grał we włoskim filmie "Na czarno" Bernardo Bertolucciego oraz w niemieckich "Dalekich światłach" H.-Ch. Schmida.

Kalendarzyk projekcji w Klubie Filmowym w Gdyni:

30.11 - 4.12 (codziennie)
9.00 - "Pierścień i róża"
11.00 - "Ogniem i mieczem"

5 grudnia (sobota)
10.00 - "Pierścień i róża"
12.30 - "Wiedźmin"
15.30 - "Weiser"
18.00 - "Biały"

6 grudnia (niedziela)
10.00 - "Wielka majówka"
12.30 - "Ogniem i mieczem"
15.30 - "Skazani na bluesa"
18.00 - "Pułkownik Kwiatkowski"

Spotkania ze Zbigniewem Zamachowskim:
28.11
Gdynia, CH KLIF, ul. Aleja Zwycięstwa 256 (godz. 16.00)
Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 (godz. 18.00)

29.11
Gdynia, Klub "Riviera", ul. Zawiszy Czarnego 1 (godz. 12.00)
Rumia - Rumski Dom Kultury, ul. Pomorska 11 (godz. 18.00)

Gdynia, 30.11 - 6.12. Klub Filmowy, ul. Waszyngtona 1. Wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki