Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Festiwal R@port 2011 w Teatrze Miejskim

Jarosław Zalesiński
Znamy już kartę dań na tegorocznym Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Na poniedziałkowej konferencji w gdyńskim Teatrze Miejskim przedstawił ją Bogdan Ciosek, nowy dyrektor programowy festiwalu. - To program niepełny, brakuje pozycji, których nie udało się sprowadzić - nie ukrywa Ciosek.

Jednym z takich spektakli jest "Tęczowa Trybuna 2012", zrealizowana w Teatrze Polskim we Wrocławiu przez duet Paweł Demirski/Monika Strzępka, który ze swoimi produkcjami bywa na R@porcie regularnie, a z ubiegłorocznego festiwalu wywiózł główną nagrodę. - Byliśmy niedaleko szczęścia - komentuje Ciosek. - Zabrakło 2-3 metrów.

Gdańsk: Geje chcą mieć własną trybunę podczas Euro 2012 na PGE Arenie

Sęk w tym, że w tym roku organizatorzy R@portu nie mogli liczyć na salę Teatru Muzycznego, który w listopadzie dzień po dniu gra "Shreka", swój najnowszy hit. A innej sali o wystarczających gabarytach organizatorzy R@portu nie znaleźli. W ten sposób zajrzała im w oczy brutalna prawda o słabości teatralnej infrastruktury w Gdyni.

W porozumieniu z Moniką Strzępką Ciosek sprowadza jednak na R@port inną sztukę - "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej", zrealizowany w 2010 roku w teatrze w Wałbrzychu głośny szyderczy spektakl o polskich fałszywych elitach i autorytetach.

Na tegorocznym festiwalu pojawi się także inny częsty gość R@portu, Jan Klata, który tym razem pokaże wyreżyserowanych przez siebie w Teatrze Polskim "Szwoleżerów" Artura Pałgi, rzecz o żużlowcach i speedwayu, sporcie, w którym wszystko jest ekstremalne - jak powiedział gdzieś o swojej sztuce Artur Pałyga.

Teatr Miejski w Gdyni: Babicki zacznie od sztuki Stopparda

W konkursie obejrzymy jeszcze "EU" Tomasza Mana i w jego reżyserii (Teatr Śląski w Katowicach), "Czekając na Turka" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Teatr Stary z Krakowa), "Książę Niezłom" Mateusza Pakuły, w reżyserii Julii Pawłowskiej (Teatr im. Jaracza z Olsztyna), "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko, wyreżyserowane przez Agatę Kucińską (Teatr Ad Spectatores z Wrocławia), "III Furie" trzech autorek, Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Marcina Libery (Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy) oraz "Generała" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (Teatr IMKA z Warszawy).

Tegoroczny R@port potrwa od 19 do 26 listopada. Tradycyjnie poprzedzi go finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Równolegle do spektakli konkursowych odbywać się będą projekcje przedstawień Teatru Telewizji, emisja słuchowisk radiowych, wystawy, a także codzienne koncerty.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki