18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Obszar Metropolitalny: Ankieterzy zapytają o to, gdzie żyje się najlepiej

Tomasz Modzelewski
Konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebudowy placu ks. Góreckiego w Gdańsku.
Konsultacje z mieszkańcami w sprawie przebudowy placu ks. Góreckiego w Gdańsku. P. Świderski/archiwum DB
Gdański Obszar Metropolitarny chce odpytać kilka tysięcy osób. Stowarzyszenie ma zamiar dowiedzieć się, czy mieszkańcy są zadowoleni z tzw. usług publicznych, jak je oceniają i gdzie należy wprowadzić zmiany? W praktyce oznacza to odpytywanie Pomorzan np. o realizację ustawy śmieciowej, działalność prezydenta, wójta, środki komunikacji, system opieki zdrowotnej itp.

Po co w ogóle takie badania? Jak tłumaczą organizatorzy, dzięki temu będzie można wypracować jednolity system monitorowania jakości usług publicznych. Wyniki badań zostaną bowiem zebrane w jednym miejscu - w tzw. Metropolitalnej Platformie Wymiany Praktyk Samorządowych. Będzie to portal udostępniony dla wszystkich zainteresowanych.
Jednocześnie, prowadząc w przyszłości kolejne badania, będzie można sprawdzać, co się zmienia, nad czym trzeba jeszcze popracować, a co nowego, ważnego z perspektywy mieszkańców, pojawiło się. Tak przynajmniej działa to w Pruszczu Gdańskim.

- W oparciu o nasze badania sterujemy inwestycjami i dopracowujemy system organizacji miasta - mówi Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Jak tłumaczy, w przygotowywanych ankietach mieszkańcy nie mówią, czy są zadowoleni czy nie, ale co należałoby poprawić, zmienić lub zmodernizować.
- U nas jest tradycją, że mieszkańcy mogą się wypowiedzieć - mówi Bartosz Gondek. - Rozmawiamy z nimi o wszystkich ważnych rzeczach.

W małym "organizmie", jakim jest Pruszcz Gdański mechanizm prowadzenia ankiet sprawdził się. Przykładowo: od dwóch lat mieszkańcy zwracają większą uwagę na temat zabytków. W efekcie w tym zakresie mają nastąpić konkretne zmiany.

Przedstawicielka Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego jest przekonana, że podobnie będzie w przypadku innych gmin.
- Celem przeprowadzenia w kwietniu i maju badań jest wzrost jakości usług publicznych. Myślę więc, że samorządy, które biorą udział w ankietach chcą zmieniać się na lepsze - mówi Agata Blacharska ze towarzyszenia GOM.

Po zakończeniu badań powstaną więc raporty, które następnie trafią do władz poszczególnych gmin i miast.
- Mając ten materiał, z jednej strony porównamy wyniki w wielu gminach i powiatach. Zobaczymy np. gdzie mieszkańcy lepiej oceniają swoje urzędy. Jednocześnie, z drugiej strony, uzyskamy informacje o tych elementach, które wymagają usprawnienia organizacyjnego - potwierdza Tomasz Sopyłło ze Starostwa Powiatowego w Lęborku.
Ankiety będą przeprowadzane od najbliższej środy, 16 kwietnia, do wtorku, 27 maja, w - łącznie - trzydziestu dziewięciu pomorskich gminach. Będą to m.in. miejscowości Gdańsk, Lębork, Malbork, Puck, Reda, Sopot oraz Starogard Gdański i Tczew.

O co zapytają nas w badaniu?**Więcej na ten temat kupując e-wydanie gazety z 11.04.2014**

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki