MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wystawa "Andrzej Przewoźnik 1963 -2010. Katyń" w Centrum św. Jana

Henryk Tronowicz
Przemek Świderski
W gdańskim kościele św. Jana otwarto polską prezentację węgierskiej wystawy "Andrzej Przewoźnik 1963 -2010. Katyń". Wystawę tę przygotowano dwa lata temu w Budapeszcie. Węgrzy pamięć Andrzeja Przewoźnika - jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej - uczcili błyskawicznie, już po upływie roku od tragedii.

Wystawa w budapeszteńskim muzeum Dom Terroru została udostępniona publiczności 4 maja 2011 r. Andrzej Przewoźnik był historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku 1989 rozpoczął pracę nad upamiętnieniem zakłamywanych przez pół wieku zbrodni na obywatelach polskich dokonywanych w czasie II wojny światowej i tuż po niej.

Od roku 1992 przez osiemnaście lat sprawował funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był wybitnym państwowcem, strażnikiem prawdy i pamięci,

Profesor Władysław Bartoszewski, którego opinii o Andrzeju Przewoźniku można wysłuchać z nagrania wideo udostępnionego na gdańskiej wystawie, zaznacza z naciskiem: "Obdarzyłem Andrzeja pełnym zaufaniem. To on skutecznie przekonał Ukraińców, żeby zgodzili się na otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa".

W kilku gablotach wypożyczonych w Budapeszcie można obejrzeć liczne dokumenty osobiste Andrzeja Przewoźnika, pamiątki prywatne, kilkadziesiąt fotografii z jego albumu rodzinnego. Wśród eksponatów jest jego paszport znaleziony w Smoleńsku na miejscu katastrofy. Zachował się także egzemplarz prezydenckiego programu uroczystości obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej na Cmentarzu w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Długą listę wypełniają dokonania Przewoźnika, który m.in. doprowadził do budowy cmentarza i pomnika w Jedwabnem, a także do rekonstrukcji i otwarcia Cmentarza Obrońców Lwowa. W roku 1999 wraz z profesorem Adamem Strzemboszem wydał książkę "Generał Nil", w roku 2010 ukazała się książka Przewoźnika "Katyń. Zbrodnia, prawda, pamięć" (pracę tę ukończyła Jolanta Adamska). Był Przewoźnik odznaczony m. in. - znajdującym się na wystawie - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000).

Wystawę w gdańskim kościele uzupełniono mapą kilku ościennych krajów, ukazującą położenie wybranych obiektów, w których została upamiętniona wojenna martyrologia polskich obywateli. Obiekty te w latach 1992-2010 zostały zbudowane bądź odnowione przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W wyłożonej w kościele księdze wpisów osób, które odwiedziły wystawę ktoś wystąpił z apelem o stworzenie pełniejszej polskiej ekspozycji upamiętniającej wielkie, choć może czasem za mało upowszechniane dokonania Andrzeja Przewoźnika. Na rok przyszły zapowiedziano specjalną odsłonę wystawy w Smoleńsku.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki