MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: W porcie powstanie elektrownia

Kazimierz Netka
Spółka Elektrociepłownie Wybrzeże, należąca do francuskiego koncernu EDF, została wybrana przez Gdańsk na realizatora projektu energetycznego na terenie Portu Północnego. Fabryka prądu ma działać na importowanym węglu lub gazie.

Elektrownia - elektrociepłownia ma powstać na gruntach miasta. Teraz trwa procedura związana z przygotowaniem prawnym nieruchomości do udostępnienia inwestorowi. Obiekt energetyczny ma powstać nieco na północ od dzielnicy Stogi.

Grupa Lotos zaciśnie pasa w 2012 r.

W imieniu władz Gdańska w działania na rzecz pozyskania inwestora do budowy fabryki ciepła i prądu zaangażowała się spółka InvestGDA - Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego.

Do tej spółki Gdańsk wniesie aportem grunt miejski, liczący 76 ha, wartości prawie 110 milionów złotych. Po to, by InvestGDA mogła tę nieruchomość wydzierżawić pod budowę elektrowni. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Gdańska.

- Rokowania trwały prawie półtora roku - mówi Alan Aleksandrowicz, prezes zarządu InvestGDA - Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Rozmawialiśmy z czterema spółkami. Jeszcze nie wiadomo, jaka elektrownia w porcie powstanie - czy będzie gazowa, czy węglowa. Jej moc elektryczna wyniesie 400 megawatów.

- Stworzenie w Gdańsku dużego źródła mocy to bardzo dobry pomysł - mówi dr Piotr Dwojacki, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. - Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Zlokalizowanie elektrowni w porcie da możliwość dostaw węgla z zagranicy, od strony morza. Opał z importu może być tańszy od krajowego.

W Gdańsku istnieją też dobre warunki do przekazywania prądu do sieci energetycznej przez odległy o kilka kilometrów główny punk zasilania Błonia. Czas budowy jednego bloku węglowego o mocy 900 MW trwałby 4 lata, a zajęcie miałoby przy tym 2-3 tys. osób. Podobnie - w przypadku drugiego bloku, o takiej samej mocy.

Energetyczne plany w Pomorskiem

Przed nami okres budowy wielkich elektrowni. Pomorskie zaspokaja swe potrzeby elektryczne z własnych źródeł zaledwie w 30 procentach. To się jednak zmieni. W 2020 roku ma zacząć działać na Pomorzu elektrownia jądrowa. Do tej pory powstanie elektrownia węglowa w Rajkowach, niedaleko Pelplina. Być może będzie gotowa elektrownia węglowa w Gdańsku, którą zamierza postawić spółka Elektrociepłownie Wybrzeże, należąca do francuskiego koncernu EDF. Energa chce w Grudziądzu zbudować największą w Polsce elektrownię gazową. Zamierza też wznieść zaporę na Wiśle w rejonie Nieszawy, by uruchomić elektrownię wodną.

1800 - tyle MW mocy miała mieć elektrownia węglowa, którą planowano w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki