MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Solidarność przekaże swoje archiwum ECS

Łukasz Kłos
Część zbiorów Solidarności ECS włączy do wystawy głównej
Część zbiorów Solidarności ECS włączy do wystawy głównej Grzegorz Mehring
Ponad setka skatalogowanych pamiątek po Solidarności, kolejne dziesiątki nieopisanych, kilkadziesiąt historycznych transparentów oraz tysiące dokumentów i druków związanych z opozycyjną działalnością związkowców - to wszystko już wkrótce najprawdopodobniej trafi do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przygotowuje się do przekazania zawartości własnego archiwum pod opiekę tej gdańskiej instytucji.

Powód przekazania zbiorów wynika z kwestii formalnych - w ten sposób Solidarność wypełni wcześniej podjęte zobowiązania. Jako jeden z założycieli Europejskiego Centrum Solidarności zobligowała się do wniesienia wkładu własnego w powstającą instytucję. Mają nim być właśnie posiadane archiwalia. Zarówno władze związku zawodowego, jak i dyrekcja centrum podkreślają, że skorzystają na tym przede wszystkim ludzie.

Czytaj także: Europejskie Centrum Solidarności czeka na pamiątki sprzed lat

- Przekazanie zbiorów pod opiekę Europejskiego Centrum Solidarności pozwoli z czasem zaprezentować je szerszemu gronu odbiorców - podkreśla Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej. - Oczywiście dziś również je udostępniamy. Stworzyliśmy przecież m.in. cyfrowe archiwum. Korzystają z niego przede wszystkim badacze. Nie mamy jednak środków i warunków, by udostępnić nasze zbiory większej rzeszy ludzi.

A jest co pokazywać. Na regałach archiwistycznych stojących w piwnicach głównej siedziby Solidarności w Gdańsku znajdują się tysiące pism dokumentujących opozycyjną działalność "S". Są wśród nich książki drugiego obiegu, bibuła konspiracyjna, rozmaite akta, ulotki itp.

- Zbiór nie został jeszcze w pełni zewidencjonowany, stąd nie wiemy np., ile mamy dubletów - tłumaczy Marzena Flis z archiwum Komisji Krajowej. - Oprócz dokumentów w naszych zbiorach znajdują się również rozmaite muzealia. 130 już skatalogowaliśmy, ale posiadamy jeszcze duży zbiór wymagający opracowania.

Gdańsk: Unikatowe zdjęcia Sierpnia '80! (GALERIA)

W archiwum znajdują się m.in. historyczne transparenty, flagi, medale okolicznościowe, znaczki wpinane w klapy marynarek, ale też koszule więzienne czy przedmioty codziennego użytku, z których korzystali internowani. Jest też czapka milicyjna oraz kask zomowca. W zbiorach znajdują się także paczki klubowych czy sportów - papierosów palonych niegdyś chętnie przez opozycjonistów.

- Przyniosła je kiedyś jedna z osób. Ponieważ są to także przedmioty z epoki, traktujemy je więc jak muzealium - podkreśla Marzena Flis.
Pod opiekę ECS przejdą też eksponowane w Sali BHP figurki z chleba, wykonane przez więźniów politycznych.

- Wszystkie archiwalia będą udostępniane, np. w formie przezroczy czy przeglądarek multimedialnych - mówi Aleksandra Dulkiewicz z Europejskiego Centrum Solidarności. - Niektóre z nich z pewnością zostaną włączone do wystawy głównej.

Zanim jednak przedmioty trafią do ECS, konieczne jest sfinalizowanie formalności. Co prawda Komisja Krajowa "S" nadal pozostanie ich właścicielem, ale ECS będzie mogło je prezentować w ramach ekspozycji muzealnej. Ponadto na barkach gdańskiej instytucji spocznie ciężar zabezpieczenia i konserwacji zbiorów.

Gdańsk: Kolejne pamiątki trafiły do ECS

- Pierwszych ustaleń merytorycznych spodziewamy się już w połowie lutego. Wierzę, że wszelkie sprawy formalne rozwiążemy przed zakończeniem budowy centrum - mówi sekretarz Ewa Zydorek z Solidarności.

Zgodnie z przyjętym planem nowy gmach Europejskiego Centrum Solidarności ma powstać do końca 2013 r.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki