MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Prezydent Adamowicz spotyka się z brytyjskim księciem

red.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Fundacji Theatrum Gedanense prof. Jerzy Limon goszczą w Londynie, gdzie spotkają się z Księciem Walii Karolem - głównym patronem idei budowy gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Wizyta ma na celu przedstawienie księciu Karolowi postępów w tym projekcie. A rok 2011 jest dla gdańskiej sceny przełomowy, bo już wiosną ruszyć ma budowa teatru. W ten sposób finał znajdą trwające wiele lat przygotowania do tej niezwykłej inwestycji. Budowa Teatru Szekspirowskiego ma się zakończyć w 2013 roku.

Następca tronu zaprosił prezydenta Adamowicza i prof. Limona na uroczystą kolację w Clarence House - jest to prywatna rezydencja Księcia, w obrębie St. James's Palace.
Oprócz spotkania z księciem Karolem gdańska delegacja odwiedzi słynny Globe Theatre, który jest odtworzonym budynkiem teatralnym z czasów elżbietańskich.

Przypomnijmy, że gdański Teatr Szekspirowski ma być obiektem unikalnym w skali Europy. Będzie to pierwszy w powojennej Polsce budynek teatralny wybudowany od podstaw. Budowa w 75% finansowana jest ze środków unijnych. Pozostałą część finansują wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz miasto Gdańsk. Teatr będzie działał na zasadach impresaryjnych, czyli nie będzie miał stałego zespołu. Dzięki temu utrzymanie obiektu będzie dużo tańsze.

Gdański Teatr Szekspirowski powstanie według projektu Renato Rizziego (autora m.in. Pałac Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskie w Kairze). Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach. Elementy nawiązujące do tradycji współgrać mają z nowoczesnym wyposażeniem - m.in. ruchomymi elementami podłogi, dzięki którym możliwe będzie dowolne komponowanie przestrzeni scenicznej.

Pomysłodawcami budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku byli w 1991 roku założyciele Fundacji Theatrum Gedanense - grupa przyjaciół i pasjonatów, którym przez dwie ostatnie dekady udało się ożywić ducha Szekspira w Gdańsku. Fundacja od 1993 roku organizuje Dnie Szekspirowskie w Gdańsku, a od 1997 Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, który na stałe wpisał się w kulturalny krajobraz Trójmiasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki