Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Podziemne planetarium powstanie w Centrum Hewelianum [WIZUALIZACJE]

Kazimierz Netka
Tak ma wyglądać gdańskie planetarium
Tak ma wyglądać gdańskie planetarium Materiały promocyjne
Pierwsze w Polsce podziemne planetarium powstanie w Gdańsku. Partnerem ma być Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która niedługo zacznie działać w stolicy województwa pomorskiego.

Stella Burgum – taką nazwę, nawiązującą do obserwatorium astronomicznego Jana Heweliusza, będzie nosić planetarium w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Stanie się ono unikatem w skali kraju i Europy. W całości bowiem znajdzie się pod ziemią. W piątek, w Centrum Nauki Hewelianum, ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną tego obiektu naukowo-edukacyjnego.

W finale znalazły się trzy prace z Wrocławia, Prabut i Paryża. Okazało się, że najwięcej punktów zdobyła ArC2 Fabryka Projektowa z Wrocławia.

Według Małgorzaty Maroszek, sędzi sprawozdawcy, kierownika Działu Inwestycji i Zieleni Centrum Hewelianum, zwycięska koncepcja architektoniczna zapewnia nie tylko spełnianie funkcji planetarium, ale też przewiduje dodatkową przestrzeń w tym obiekcie.

Architekci uczestniczący w konkursie, nie mieli łatwego zadania, bo obiekt należało zaprojektować pod ziemią. Na powierzchni Grodziska – Góry Gradowej przy ul. 3 Maja (wzniesienie nad dworcami PKP Gdańsk Główny i PKS) nie mogą powstawać nowe budynki ze względu na wartość zabytkową, historyczną tamtejszych fortyfikacji.

- Planetarium zostanie urządzone w skarpie, obok Kaponiery, kiedyś lokalu gastronomicznego. Powstanie w wale ziemnym biegnącym wzdłuż suchej fosy, pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką – informuje Magdalena Szymańska, kierownik Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum. - Odtworzony zostanie także odcinek muru Carnot’a, który w przeszłości otaczał umocnienia Góry Gradowej.

W planetarium będą m.in. sala projekcyjna, przestrzeń ekspozycyjna, sala dydaktyczna, pomieszczenia biurowe oraz techniczne. Sala projekcyjna planetarium wzniesiona zostanie na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Pomieści ok. 79 osób. Poza prezentacją nieba, uczestnicy pokazów będą mogli zobaczyć projekcje filmów. Będzie także możliwość organizacji koncertów. pokazów naukowych.

- W 2015 roku zostanie opracowana dokumentacja i ruszy budowa. Finał planowany jest na koniec 2017 roku – powiedział Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum. - Koszt szacowany jest na 12 milionów złotych. 85 procent tej kwoty Centrum Hewelianum pragnie uzyskać z unijnych funduszy. Poszukiwani są partnerzy tego przedsięwzięcia. Jednym z nich ma być Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która powstanie w Gdańsku.

Pełna nazwa tego obiektu naukowego ma brzmieć: Stellae Burgum – Planetarium im. Jana Heweliusza w Gdańsku.
- Nawiązuje do obserwatorium astronomicznego, jakie istniało na domu Heweliusza i nazywało się Sternenburg, po łacinie Stellaeburgum, a po polsku: Gwiezdny Zamek – mówi dyrektor Przemysław Guzow. Mówiono też na to obserwatorium: Gwiezdny Ogród.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki